Stranci su po prvi put zavirili u zloglasni zatvor na Balkanu: Zbog prizora koji su zatekli na Golom otoku, sledili su se (VIDEO)

 ≫ 
  • 6

Holandski fotograf Bob Tisen snimio je priču o Golom otoku za "Nacionalnu geografiju" i svoje, kako kaže jezivo iskustvo, nakon što je na tom ostrvu proveo i noć, preneo je britnaskom Dejli telegrafu.

Goli otok krije najmračniju tajnu bivše Jugoslavije: Lekari i naučnici zlostavljali zatvorenike, čak su vršili i eksperimente nad njima!

- Na tom ostrvu zatvorenici su bili mučeni, a bivši osuđenici su ga opisali kao ''živi pakao''. Ovde su bili zatvarani i oni koji nisu ništa skrivili. Ćelije su bile male i mračne, a uslovi nepodnošljivi. Boravak na ovome mestu natera vas da se zapitate kako su se oni osećali ovde - rekao je Tisen.

Teško je, kazao je, reći koliko je tačno ćelija bilo, jer su neke zgrade potpuno srušene, ali rekao bih da je, između 1949. i 1989. godine, kroz Goli otok prošlo oko 50 hiljada zatvorenika.

- Mislim da se istorija tih progona i danas oseća na ostrvu čak i kad samo šetate uokolo, bez da znate šta se ovde događalo. Vegetacije nema. Tako je i dobio ime, to je bukvalno ''goli otok'' na kojem takoreći da nema zelenila, tek poneka usamljena ovca - rekao je tridesetšestogodišnji fotograf .

Foto: D.Zlojutro

"Nacionalna geografija" je ostrvo na koje je nekadašnji doživotni predsednik SFRJ Josip Broz Tito slao svoje političke neistomišljenike nazvao „hrvatskim Alkatrazom”. U tekstu se navodi i kako su zatvorenici umirali u teškim mukama, često od posledica batina kojima su „prevaspitavali” jedni druge, što im je i bio zadatak.

Tokom istorije, u ovom izolovanom zatvoru retko su ležali obični kriminalci, kaže se u reportaži "Nacionalne geografije", već je on služio kao mesto za politićke ili ratne zarobljenike.

Tokom Prvog svetskog rata Austrougarska je ovde slala zarobljene ruske vojnike. Tito je tokom hladnog rata, raskinuvši veze sa Sovjetskim Savezom 1948. godine, na ovo ostrvo zatvarao uglavnom one koji su uprkos njegovoj zabrani nastavili da podržavaju Staljina. Goli otok kao zatvor prestao je da postoji 1980. godine.

Foto: D.Zlojutro

Danas je to jezivo ostrvo napušteno, a na njemu ruševine svedoče o danima kada je vlast ovde dovodila ljude koje je progonila zbog njihovih uverenja. Holandski fotograf je prenoćio na ovom ostrvu i rekao da je to bilo zanimljivo iskustvo.

- Bilo je tiho i veoma mirno. Nisam video duhove, tako da mislim da ih ovde nema - rekao je Bob Tisen i dodao da je bio i na Alkatrazu, da vidi sličnosti u ideji da na pustom ostrvu budu smešteni zatvorenici.

- S Golog otoka, kako mi se čini, mnogo je toga ukradeno, Alkatraz je ipak bolje očuvan.

Pogledajte video:

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Невена

    30. avgust 2017 | 15:42

    Goli Otok je mala maca u odnosu na to šta su ustaše radile ljudima koji nisu imali apsolutno nikakve veze sa politikom po Bosni, Hercegovini i Hrvatskoj , ali nešto nisam vidjela ni želju ni volju tih istih stranaca koji ga posjećuju da snime film ili reportažu o tome. Zašto?

  • Dobrivoje

    30. avgust 2017 | 15:51

    Titov dom za prevaspitavanje neistmisljenika. Nadam se da na onom svetu tuca kamen. Pozdrav!

  • Sexo

    30. avgust 2017 | 22:31

    Gdje su one plače za ćopavcem? Treba sada aktivirati Goli Otok i napuniti ga ljubiteljima (ne)covjeka koji je skoro unistio Srbe i Srbiju.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA