OVO JE MILOMIR, NAJMLAĐI PARTIZANSKI KURIR: Bio je član čuvenog Valjevskog odreda koji je prošao kroz Scilu i Haribdu (FOTO)
Valjevski narodnooslobodilački partizanski odred uspostavljen je krajem juna meseca 1941. godine, neke dve nedelje pre izbijanja ustanka u Srbiji 7. jula. Može se reći da je uz Mačvanski odred bio presudan za razbuktavanje bune protiv okupatora.
Akcije ovog odreda bile su brojne, a posebno su se tokom te druge polovine 1941. godine bili okomili na prugu Beograd-Čačak i Lajkovac-Valjevo, gde su sproveli niz napada na nemačke položaje. Po naređenju Vrhovnog štaba čistili su teritoriju od okupatora i spojili se sa Užičkim i Čačanskim odredom. Oslobodili su rudnik Stolice, garnizon Vermahta su porazili i u Bici za Krupanj, a držali su i samo Valjevo dva meseca pod opsadom.
Nakon sloma Užičke republike oko hiljadu preostalih boraca ovog odreda ostalo je na teritoriji Zapadne Srbije, gonjeno od strane Nemaca, četnika, ruskih belogardejaca, kao i formacija pod komandom Milana Nedića i Dimitrija Ljotića, i to sve u krug.
Bila je to paklena zima, kada je Valjevski odred prošao kroz Scilu i Haribdu, i to bukvalno: kada su se marta 1942. napokon prebacili preko Drine u Istočnu Bosnu, od 1.300 boraca koliko su imali na svom vrhuncu ostalo ih je samo osamdesetak.
Najčuveniji pripadnici Valjevskog NOP odreda bili su Žikica Jovanović Španac, politički komesar Rađevskog bataljona, i Stjepan Filipović, komandir Kolubarske čete.
Filipović, koji ima veličanstveni spomenik u Valjevu i čija fotografija pred pogubljenje krasi zgradu Ujedinjenih nacija, obešen je javno maja 1942. godine, ali ne pre nego što je prkosno digao pesnice visoko ka nebu i uzviknuo "Smrt fašizmu — sloboda narodu!" (a inače je pogubljen 15 minuta pre nego što je planirano jer je neprestano pričao protiv okupatora i domaćih izdajnika te pozivao narod da vadi zarđale puške i tuče gadove).
Među manje poznatim (ili potpuno nepoznatim) pripadnicima Valjevskog NOPO bio je i ovaj dečak po imenu Milomir Radivojević, najmlađi kurir u čitavom odredu.
Slika na vrhu teksta nastala je u selu Pecka kod Osečine u Kolubarskom okrugu, 20. oktobra 1941. (tačno tri godine pre oslobođenja Beograda), ali nismo ništa više o njemu uspeli da iskopamo. Moguće je da je izgubio život u mesecima koji su usledili, ali je moguće i da se povukao u ilegalu i preživeo.
(Telegraf.rs)
Video: Imale su ludu sreću: Autobus udario ženu sa bebom, malo je falilo da pregazi dete
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Draškić
Samo da podsetim da se Dzavaharlal Nehru divio herojskome činu Stjepana-Stevana Filipovića klekavši ispred Filipovićeve fotografije u Nju Delhiju '50 godina na jednoj jugoslovenskoj dokumentarnoj izložbi i kazavši: Kakav moral pod omčom. Ovaj čovek je prekoračio granicu smrti. Tito je morao pobediti kad je imao partizane koji su se na ovakav način borili i umirali.
Podelite komentar
XYXY
Bravo za ovakve tekstove! Sve je to deo naše istorije i ne smemo da je zaboravimo. I to svetle i slobodarske istorije na koju treba da se ponosimo. Dok je Evropa grcala pod nacističkom čizmom jedan relativno mali narod na Balkanu, Srbi, je davao znake da je još živ. Samo živma i drugi mogu pomoċi. Otporom smo pokazivali da smo živi i da ako smo i izgubili bitku nismo i rat.
Podelite komentar
Branko
Decak na slici sa puskom je moj tast . Zove se Milomir Radojevic Malac. Preziveo je rat i umro je u Beogradu 2oo9 god
Podelite komentar