≫
PITAMO SE ŠTA IM JE SMEŠNO: Zašto su srpski vojnici nasmejani u austrijskom zarobljeništvu? (FOTO)
≫
O putu ostataka Srpske vojske preko Albanije i Krfa do Solunskog fronta mnogo se zna, a ta je Golgota još uvek u našem sećanju. O našim momcima koji su sa druge strane dopali austrougarskog zarobljeništva, pak, ne zna se praktično ništa
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Aleksandar
Moj pradeda u prvom naletu austrougara je zarobljen I odveden u austriju.po prici prve god.je bilo jako tesko,posle je radio na velikom imanju gde ga je zatekla sloboda.za vreme provedeno tamo naucii je nemacki.
Dejan
vise od 100.000 srpskih vojnika je bilo u zarobljenistvu negde na teritoriji Austro-Ugarske monarhije. Koliko broj njih se iz zarobljenistva vratio? mali broj.zašto? Usled lošeg postupanja prema njima. U početku su bili mučeni, zlostavljani, izgladnjivani, bez adekvatne medicinske zaštite. Sumnja se da je znatan broj stradao usled torture i da su ukopani u kolektivna grobna mesta, bez obeležja. Kasnije, nakon poseta delegacija Crvenog krsta, sa torturama se prestalo, uslovi su im bili malo bolji, i idikativno je to, da su se pojavila individualna grobna mesta, sa naznacenim imenima i većinom ne datiraju od istog dana.Znači, umirali su u zarobljeništvu zbog bolesti i neadekvatnog tretmana. Tako sada, možemo da vidimo da su u zarobljenistvu bili na teritoriji današnje Rumunije, Češke i Slovačke, da se sa njima postupalo zverski, protivno ženevskim konvencijama. (izvor - služba traženja Medjunarodnog Komiteta Crvenog krsta). A osmeh - brojne fotografije iz I sv. rata pokazuju slike zarobljenika na svim frontovima kako se osmehuju. Verovatno propaganda.
мама
Sad znaju da ce ostat zivi