11 KOLOR-SLIKA PRVOG SVETSKOG RATA: Boje stvarno znaju da ožive davnu prošlost i da joj udahnu realnost (FOTO)
Fotografije u boji retkost su i kada pričamo o Drugom svetskom ratu, a posebno kada se bavimo onim koji mu je prethodio, Velikim ratom, Prvim svetskim ratom.
Zbog toga što prvom polovinom XX stoleća dominiraju crno-bele fotografije, na neki način imamo psihološki otklon prema njima. Podsvesno, kao da taj svet nije naš svet, kao da je to neki drugi svet, kao da to nije realnost onakva kakvu je mi znamo, kao da je svet tada zaista bio siv i stoga daleko od našeg sveta punog boja.
Znamo mi da je to ovaj isti svet u kome živimo, da je to naša prošlost, da su naši stari svet videli na isti način na koji ga i mi gledamo, ali podsvest je podsvest.
Zato i jeste užasno važno napraviti taj mentalni iskorak koristeći se kolor-fotografijama iz ta dva titanska konflikta, koji su najtitanskiji od svih konflikata.
Njima, naša svest probija barijere podsvesti i postaje nam jasno da je taj svet — ma koliko tehnologija u međuvremenu napredovala pa sve delovalo drugačije — u suštini isti kao ovaj u kome mi živimo, da je to zapravo u potpunosti isti svet, da smo mi ljudi ostali isti i nepromenjeni.
Najvažnije od svega je ovo: sve što se tada dešavalo u našem svetu, može sutra da se desi ponovo. Realnost fotografije u boji ruši sve predstave o tim strašnim danima, koji su nam kao neki daleki košmari koji sa nama veze nemaju.
Što se tiče fotografija koje možete videti u ovom tekstu, na tome imamo da zahvalimo autohromu, jednoj od ranih tehnika za stvaranje fotografija u boji koju su 1903. godine u Francuskoj patentirala braća Limijer, a koja je momentalno postala najpopularnija od svih, što je i ostala sve do napretka tehnologije tridesetih godina.
Najviše slika (uglavnom autora Žila Žervez-Kurtelemona) ima sa samog početka rata, iz glasovite Prve bitke na Marni o kojoj smo jednom već pisali kao o prelomnom boju koji je zapravo odlučio konačni ishod Prvog svetskog rata, iako se odigrao već u prvoj polovini septembra 1914. godine.
To je onaj čuveni okršaj u predgrađima Pariza, kada je jedan pogrešni korak generala Fon Kluka, zapovednika nemačke 1. armije, i Fon Bilova, zapovednika 2. armije, de fakto potpisao smrtnu presudu Nemačkom carstvu koje je, osuđeno na igru između dve vatre, moralo izgubiti pukim iznurivanjem.
Kažu da je načelnik nemačkog generalštaba Fon Moltke Mlađi tada pretrpeo nervni slom i navodno izvestio cara Vilhelma II da je rat za njih izgubljen.
Ima i fotografija iz drugih bitaka, i skoro su sve sa naše strane (još tačnije: mahom sa francuske), ali ima i nemačkih. Posebnu pažnju obratite na prvu fotografiju, koja je remek-delo samo po sebi i bez obzira na kontekst: pričamo o onoj nastaloj u šumskom bivku francuske vojske.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.