"ATLANTIDA ISTOKA" Drevni grad već decenijama stoji netaknut na dnu jezera, snimci će vas raspametiti

S. K.
S. K.    ≫   
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Na dnu akumulacionog jezera Ćijandao nalaze se ostaci grada iz vremena dinastije Han, početkom 3. veka nove ere, a koji naučnici nazivaju “kineska Atlantida” ili “Atlantida istoka”.

Ono što je ostalo od drevnog političkog i ekonomskog centra provincije Žeđijang potopljeno je 1958. godine, a nakon odluke vlasti da se izgradi nova hidroelektrana. Ši Čeng ili “Grad lavova” je zaboravljen, pa ponovo otkriven nakon 50 godina.

Sačuvana arhitektura

Kada su kineske vlasti organizovale ekspediciju koja je istražila Ši Čeng, postalo je jasno da je izgubljena metropola prilično očuvana, iako je decenije potopljena, prenosi LadBible.

Voda iskorišćena za pravljenje veštačkog jezera nije imala korozivne elemente, tako da je arhitektura ostala zaštićena.

Treba pomenuti da je pre potapanja doline raseljeno oko 300.000 ljudi koji su poreklom i kulturom bili povezani s drevnim gradom.

Ukrašeni svodovi

Ne znamo puno o “Lavljem gradu”, kojeg najčešće posećuju iskusni ronioci sa zadatkom da istraže svaku zgradu, strukturu, lukove, ulice i upotpune sliku o tome kako je nekada izgledao.

Gradske zidine imale su pet ulaznih vrata, za razliku od četiri koliko je karakterisalo drevne gradove Kine. Široke ulice imale su 265 svodnih prolaza, ukrašenih prikazima zmajeva, lavova i feniksa.

Danas, turisti mogu da razgledaju “kinesku Atlantidu”, navodno i u mini-podmornici, dok snimci koje su napravile ronilačke ekspedicije oduševljavaju gledaoce širom sveta.

(Telegraf.rs)

Video: Mlade ajkule kružile oko lešine kita, a onda je iz dubina izronilo "čudovište": Neverovatan snimak

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA