
Uskoro ćemo "pričati" sa delfinima, ali hoće li nam se svideti ono što imaju da kažu?
Kada želite nešto da prevedete na jezik koji ne poznajete, obraćate se Google prevodiocu.
Ovo, naravno, važi za ljudske jezike, poput francuskog ili arapskog, a sada američki tehnološki gigant želi da pomogne ljudima da se sporazumeju s delfinima.
Novi jezički model
Dakle, Google je odlučan da pomogne “komunikaciji među vrstama”, pa je stvorio jezički model fokusiran na zvukove koje ispuštaju morski sisari, poput klikova i zvižduka.
Ideja je da softver nauči i prepozna obrasce u njihovim vokalizacijama i odredi šta najverovatnije dolazi sledeće. Na isti način funkcionišu i takozvani veliki jezički modeli, poput ChatGPT-a.
Stručnjaci su predstavili DolphinGemma, dizajniran da sazna o čemu “pričaju” okeanski sisari i potencijalno nauči ljude kako da im odgovore.
Skeniranje baza podataka
Recimo, naučnici decenijama pokušavaju da dešifruju šta delfini govore jedni drugima, a sada će veštačka inteligencija pojačati te napore.
Istraživačka laboratorija Google DeepMind radi zajedno s organizacijom Wild Dolphin, koja godinama prikuplja podvodne video i audio-zapise, u pokušaju da razume vodena stvorenja.
Novi softver će skenirati postojeće baze podataka i pokušati da uskladi različite zvukove sa određenim ponašanjem, kako bi shvatio njihovo značenje.

Istraživači će pokušati da razviju sopstvene zvukove i podstaknu delfine da ih povežu sa stvarima koje ih zanimaju, poput hrane.
Međutim, ako projekat bude uspešan možda nam se neće svideti šta delfini imaju da kažu, zaključuje Metro.
(Telegraf.rs)
Video: Ova maca pliva kao Nađa Higl: A mislili ste da mačke ne vole vodu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.