Žena je došla u bolnicu zbog jakih glavobolja: Kad su lekari shvatili šta ih uzrokuje, ostali su zapanjeni

M. P.
M. P.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Tridesetogodišnja žena bila je šokirana kada je saznala da ima retke parazitske crve u mozgu nakon što je verovatno pojela zaraženu hranu tokom putovanja na Havaje, u Japan i Tajland.

Prema izveštajima, žena je hospitalizovana zbog glavobolja i osećaja peckanja u stopalima koji se proširio na ostatak tela i ruke. Žena iz Nove Engleske, SAD, nedavno se vratila s putovanja na Havaje, u Japan i Tajland, gde je jela sirovu ribu, za koju lekari sumnjaju da je bila izvor parazita, piše Daily Star.

Iako je dva puta posetila hitnu pomoć zbog simptoma, lekari nisu smatrali da je njeno stanje dovoljno ozbiljno za hospitalizaciju i poslali su je kući s lekom za anksioznost. Međutim, kasnije je primljena na dodatna ispitivanja, uključujući lumbalnu punkciju radi daljeg istraživanja simptoma. Test je pokazao da je imala parazitsku infekciju izazvanu okruglim crvom Angiostrongylus cantonensis, poznatim i kao plućni crv pacova.

Ova infekcija izazvala je upalu u njenom mozgu, što je dovelo do osećaja peckanja u udovima. Okrugli crvi su poznat problem na Havajima, gde su u poslednjih nekoliko godina zabeležene manje epidemije.

Životni ciklus ovih parazita uključuje pacove, puževe i puževe golaće. Pacovi izbacuju larve u svom izmetu, koji zatim konzumiraju puževi ili puževi golaći, gde se larve razvijaju u treći stadijum.

Ove larve mogu migrirati u mozak pacova nakon što ih proguta, gde polažu jaja. Ljudi se inficiraju konzumiranjem ovih trećestepenih larvi kroz nedovoljno termički obrađene puževe, puževe golaće ili kontaminirano povrće.

Izveštaji sugerišu da ove larve putuju do mozga, uzrokujući simptome poput osećaja peckanja u udovima. Međutim, obično uginu pre nego što dostignu zrelost. Smatra se da se žena iz Nove Engleske najverovatnije zarazila kada je puž ili puž golać došao u kontakt s njenom hranom tokom putovanja.

Podvrgnuta je 14-dnevnoj terapiji steroidima, koja je počela da ublažava bol i upalu. Nakon šest dana, Amerikanka je otpuštena iz bolnice, osećajući se mnogo bolje.

Njena brza dijagnoza i lečenje bili su ključni za njen oporavak, jer ova infekcija može biti smrtonosna ako se ne leči na vreme.

(Telegraf.rs)

Video: Snimili smo baš krupne pahulje snega u Beogradu: Evo šta sledi do kraja nedelje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA