Kornjača preživela 10 godina zatrpana ispod kuće: Žena pozvala zidara da otkloni vlagu, a onda doživela šok!

A. G.
A. G.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Vlasnica jedne kuće u Itakaji našla je ispod svoje kuće, koju je renovirala pre 10 godina, Jabutija (vrsta kornjače). Veruje se da je životinja tu od tada. Nakon što je spasen, primećeno je da izbegava sunčevu svetlost i da ima deformacije na oklopu, što stručnjaci pripisuju dugogodišnjem boravku u mračnom i skučenom prostoru, sa ograničenim izvorima hrane i nutrijenata.

Jabuti pronađen ispod poda jedne kuće u Itakaji, na severoistoku brazilski države Tokantin, mogao je da preživi skoro 10 godina zatrpan. Biolog Aluisio Vaskonselos de Karvaljo objasnio je da je ova životinja omnivorni gmizavac i da se lako prilagođava, jer jede i biljne i životinjske namirnice.

- Pošto je omnivor i jede sve, jabuti će pojesti ono što mu se nađe. Kako u tom okruženju nije bilo vegetacije niti druge hrane, osim insekata koji su opstajali zahvaljujući vlažnosti, on je naučio da ih jede - rekao je biolog.

Životinja je pronađena 7. februara, kada je stanovnica Luiza Koelja da Kruz Agijar (60) zamolila zidara da proveri moguću vlagu u njenoj kući. Nije ni slutila da se ispod poda nalazi jabuti koji je uspeo da preživi toliko godina zatrpan, prenosi G1globo.

Video u kojem zidar izvlači jabuti-tingu iz zemlje brzo se proširio internetom

- Zidar je primetio da je keramika meka i počeo da je razbija misleći da će naići na curenje vode. Tada se susreo s jabutijem i pozvao nas da vidimo – bili smo jako iznenađeni u tom trenutku - ispričala je vlasnica kuće.

Institut za prirodu države Tokantin (Naturatins) saopštio je da je životinji potreban odgovarajući tretman i da, dok ne bude prebačena u Centar za faunu (Cefau), mora biti smeštena na kontrolisanoj temperaturi i izložena indirektnoj sunčevoj svetlosti.

Jabuti je došao kao mladunče i prilagodio se uslovima

Pronađeni jabuti-tinga pripada vrsti Chelonoidis denticulata, poznatoj i kao žuti jabuti. Biolog Karvaljo je objasnio da je moguće da ovi gmizavci prežive zatrpani, pod uslovom da postoji dotok kiseonika i određeni nivo vlažnosti u okruženju.

Stručnjak je dodao da se ishrana životinje tokom godina zasnivala na insektima koji su preživljavali u istim uslovima.

Prema rečima biologa, pošto je godinama bio zatvoren u tamnom prostoru bez svetlosti, jabuti je razvio povećanu osetljivost na svetlost.

- Pošto se prilagodio ovom mračnom okruženju, njegova koža nije razvila melaninske pigmente koji omogućavaju izlaganje suncu ili jakoj svetlosti. Zato će mu biti potreban postepen proces prilagođavanja novim uslovima - objasnio je Karvaljo.

Dodao je da je dugogodišnji boravak u takvom okruženju izazvao nutritivne deficite i deformaciju oklopa.

- Jasno se vidi da je patio od nedostatka hranljivih materija. Takođe, postoji deformacija u oklopu, koži i samoj telesnoj građi upravo zbog loše ishrane. Nije imao pristup pravoj hrani, već je jeo ono što je mogao da nađe u tom prostoru - rekao je stručnjak.

Biolog savetuje veterinarski nadzor, kako bi se životinji preporučila ishrana bogata potrebnim nutrijentima. Takođe, jabuti-tinga treba da se postepeno izlaže sunčevoj svetlosti kako ne bi imao posledice zbog nedostatka melanina.

(Telegraf.rs)

Video: Labud u Bloku 45 neće u vodu, svi se pitaju šta se desilo, napadaju ga i psi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Marko

    16. februar 2025 | 04:54

    Jadna zivotinja sama pomisao na to koliko se jadna mucila ali bogu hvala ugledace scetlost dana ziva bila 10000 godina

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA