Sve prednosti plastičnih septičkih jama

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

U vikend naseljima, ruralnim sredinama i u nekim urbanim zonama neophodno je da se sami pobrinemo za rešavanje problema odlaganja otpadne vode iz domaćinstva, ako nije izgrađena kanalizaciona mreža. Treba da sagradimo septičku jamu. Međutim, umesto betonske sve više domaćinstava postavlja plastičnu septičku jamu. Zašto je to tako, i koje su sve njene prednosti?

Na prvom mestu, plastične septičke jame su znatno povoljnije. Nema zidanja i betoniranja, već se iskopa rupa dovoljne dubine, širine i dužine i pripremi se teren za montažu. Transport plastičnih septičkih jama je veoma jednostavan zato što one u odnosu na svoju veličinu nemaju veliku masu. Kada smo kod transporta i postavljanja, dobro je napomenuti da je to posao koji je gotov za samo jedan dan.

Postavka plastične septičke jame odvija se tako što se ona polaže u iskopanu rupu. Međutim, površina rupe treba da se popuni slojem peska na koji se septička jama od plastike postavlja. Ona je na dubini od jedan do dva metra. Pri tom, ona se ne zatrpava samo zemljom, već se do dve trećine bočne visine plastične septičke jame nasipa peskom, kamenčićima i sitnim šljunkom, a tek potom se stavlja zemlja. Pesak i šljunak se ne sabijaju kao zemlja, te je stoga važno da zbog promena u pritisku spolja tu postoji ovaj sloj. Protočne plastične septičke jame imaju ulaz i izlaz, a mogu se sastojati od više komora. Sa odvodnim sistemom iz domaćinstva povezane su cevima, koje mogu biti račvaste, što je praktično ako dođe do zagušenja na jednom kraku. Komore, ukoliko ih ima više, funkcionišu tako što se u svakoj vrši dodatno prečišćavanje otpadne vode, tako što vremenom sve što je teško pada i taloži se na dnu, dok na površini ostaju voda i ulje. Konačni produkt je delimično pročišćena voda koja se cevima dovodi do drenažnih kanala u spoljnu sredinu. Ovakva rešenja mogu biti privremena u zonama gde je planirana izgradnja kanalizacije. Takođe, pored protočnih plastičnih septičkih jama, u kojima se otpadna voda delimično pročišćava, ima i onih u kojima se to ne dešava i služe za jednostavno sakupljanje. To su neprotočne plastične septičke jame. I one su valjkastog oblika, ali mogu biti vertikalne i horizontalne. Imaju samo ulaz za otpadnu vodu iz domaćinstva i nemaju komore, niti izlaznu cev. Stoga se one nakon nekog vremena napune i dolazi cisterna da ih prazni.

Broj članova u domaćinstvu, posao kojim se bave i potrošnja vode diktiraju izbor veličine plastične septičke jame, kako se ona ne bi previše često punila i morala da se prazni. Okvirno, septička jama od oko 5.000 litara je pogodna za prosečnu porodicu od četiri ili pet članova. U plastičnoj septičkoj jami se sakuplja voda iz veš mašine, mašine za sudove, kuhinje, kupatila i česama iz dvorišta. U poljoprivrednim domaćinstvima ili tamo gde su prisutne neke manufakture može biti i veća potrošnja vode, te se prema tome i bira veličina, tj. zapremina plastične septičke jame.

Izrada plastičnih septičkih jama nije komplikovana i skupa. Postoje gotove u mnogo dimenzija i zapremina, ali lako se može napraviti i nova, po merama. Proizvode se spiralnim namotavanjem HDPE – polietilena visoke gustine i PP polipropilena.

Gotove plastične septičke jame možete najboljih domaćih proizvođača možete pogledati na veb-sajtu Oglasiko gde je istaknuta ponuda večikog broja modela i vrsta. Tu su i kontakt podaci, te ih pozovite i raspitajte se u vezi sa transportom i ugradnjom. Imajte na umu da su plastične septičke jame veoma praktične i u tom pogledu jer se mogu postaviti za samo jedan dan.

Prednosti plastičnih septičkih jama su višestruke. One će vas dugo služiti jer im je životni vek oko 50 godina. Otporne su na UV zrake. Veoma su izdržljive, a u isto vreme elastične i prilagođavaju se pritisku zemljišta i podzemnih voda koji dolaze spolja. Ne porpuštaju tečnost i otporne su na promene nivoa podzemnih voda. Dobro su se pokazale i u uslovima prirodnih nepogoda kao što su poplave. Plastične septičke jame otporne su i na niske i na veoma visoke temperature, u rasponu od -30C do + 80C. Ne mogu da zarđaju kao metalne i ne reaguju sa hemikalijama iz otpadnih voda. Cena im je povoljna, brzo se prave i ima ih u velikom rasponu dimenzija i kubikaže – od 500 do 15.000 litara. Nisu masivne i stoga se lako transportuju i postavljaju u danu.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Policajac ga provalio za sekund: Bajker sakrio drogu na previše očigledno mesto

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA