Nakon 70 godina britanski špijuni skinuli oznaku tajnosti sa slučaja koji i dalje fascinira svet

S. K.
S. K.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ove nedelje, prvi put su objavljeni tajni dosijei službe bezbednosti MI5, u kojima se nalaze priznanja trojice najozloglašenijih dvostrukih agenata u Britaniji, saradnika nekadašnjeg Sovjetskog Saveza.

Donald Maklin (tajno ime “Homer”), Gaj Berdžis (“Hiks”), Harold Kim Filbi (“Soni”), Entoni Blant (“Džonson”) i Džon Kernkros (“List”), činili su Kembridžku petorku koja je prosleđivala informacije protivničkoj strani od 1930-ih do najmanje 1950-ih.

Čovek po imenu "Oto"

Deklasifikovani dokumenti se bave aktivnostima bivših studenata Kembridža koje su decenijama fascinirale javnost i bile inspiracija za brojne špijunske filmove i romane.

Među papirima je nepotpuno priznanje Filbija - veruje se vođe “petorke”, koji je vremenom postao visoka ličnost u britanskoj špijunskoj agenciji MI6.

On je pričao o susretu sa čovekom po imenu “Oto”, 1934. godine, po nagovoru svoje supruge Lizi koja je bila članica Komunističke partije, prenosi Reuters.

Anthony Blunt, Guy Burgess, Donald MacLean, Kim Philby Foto: PA, PA Images / Alamy / Profimedia

Ključna dojava

“Ukratko, Oto mi je predložio da radim za organizaciju koju sam kasnije uspeo da identifikujem kao OGPU (sovjetska tajna policija)“, napisao je Filbi, kojem je MI5 dao kodno ime ”Breskva“.

“Sa velikom pažnjom sam objasnio svoj stav, a on me je opširno ispitivao. Ostao je pri svojoj ponudi i ja sam prihvatio“, dodao je.

Filbi je detaljno opisao kako je pomogao da se regrutuju Maklin i Berdžis, dok je 1951. dojavio kolegama da su otkriveni nakon čega su obojica prebegli u SSSR.

Odlikovan plaketom u Moskvi

I vođa špijunskog kruga je pobegao u Moskvu, a 2010. godine je odlikovan plaketom u sedištu Spoljne obaveštajne službe Rusije.

U dokumentima se nalazi prepiska razgovora između Entonija Blanta i agenta MI5 Artura Martina, u kojem konačno priznaje svoju ulogu u špijuniranju, ali u zamenu za imunitet od krivičnog gonjenja.

U to vreme, on je bio savetnik pokojne kraljice Elizabete - ulogu koju je zadržao do 1972, a njegov dvostruki život je javno otkriven tek 1979.

Telegram iz Vašingtona

Džon Kernkros, koji je identifikovan 1990-ih, priznao je u razgovoru 1964. u SAD da je i njega regrutovala sovjetska obaveštajna služba.

“Kernkros je priznao da je špijunirao od 1936. do 1951. godine“, navodi se u telegramu poslatom iz Vašingtona.

Neki od objavljenih dokumenata biće deo specijalne izložbe u Nacionalnom arhivu pod nazivom “MI5: Službene tajne", sa izloženim predmetima, fotografijama, papirima i opremom koju su špijuni koristili u 115-godišnjoj istoriji ove agencije.

(Telegraf.rs)

Video: Ova baka je kao Grinč koji je ukrao Božić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA