ČUDO Preživeo 35 minuta na dnu ledenog mora: Bio na rezervi kiseonika, postoji i mučan snimak

S. K.
S. K.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Kris Lemons je čudesno prevario smrt u septembru 2012, uprkos tome što je ostao bez dotoka kiseonika, svetlosti i izvora toplote, dok je bio skoro 100 metara pod vodom sa zadatkom da popravi tehnički kvar na naftnoj bušotini.

Sa njim su u opasnu misiju krenuli ronioci Dejv Juasa i Dankan Olkok, u dubinu od 91 metar, do koje su se spuštali u specijalnom zvonu.

Otkazao važan sistem

Imali su zadatak da poprave cev koja je ležala na morskom dnu na naftnoj bušotini Hantington, koje se nalazi istočno od Piterheda u Aberdinširu. Trojac je skočio sa broda ”Bibi Topaz”, očekujući tipičan dan na poslu - ali Lemons je zamalo ostao na dnu zauvek.

U trenutku kada su Lemons i njegove kolege kretale na posao, u njihov brod je udarao vetar jačinom od 35 čvorova, što je prema stručnjacima, bilo standardno vreme za to doba godine. Međutim, tokom misije u Severnom moru, dinamički sistem pozicioniranja čamca - koji održava kurs i položaj bez upotrebe sidra –odjednom je otkazao!

U trenutku kada su na brodu počeli problemi, Lemons je već bio na velikoj dubini i radio. Kasnije se prisetio te dramatične scene i trenutka kada je čuo da se oglasio alarm.

Ronioci Foto: Shane Pinder / Alamy / Profimedia

Nisu znali šta se dešava

Objasnio je da su zahvaljujući slušalicama, on i njegove kolege imali stalnu komunikaciju sa ronilačkim supervizorom Kregom, koji je iznenada počeo da ih poziva da izađu i vrate se do ronilačkog zvona.

“Po tonu njegovog glasa mogli smo da zaključimo da ovo nije vežba, već nešto ozbiljno”, rekao je Lemons u aprilu 2019. za BBC.

Ipak, trojica ronilaca u tom trenutku nisu imali pojma šta je pošlo po zlu, odnosno da je njihov brod “odlutao” po uzburkanom moru. To je značilo da je Lemonsov izlaz na površinu, tačnije sajla koja je držala ronilačko zvono i brod povezanim, pokidana, pošto se zakačila za deo metalne konstrukcije koju je popravljao.

Nestao u mraku

U jednom trenutku je postao svestan da te sajle, kroz koju su dobijali kiseonik, zatim toplu vodu koja je održavala temperaturu u njihovim ronilačkim odelima, kao i svetlost i struju, više nema. Shvatio je da su u ozbiljnoj nevolji.

“U suštini, bio sam sidro čamca od 8.000 tona. U takvim okolnostima, može biti samo jedan pobednik”, prisetio se Lemons.

On je rekao da je prvo pukao kabl za komunikaciju, a potom se crevo za kiseonik rasteglo do te mere da više nije imao šta da udahne.

“Otvorio sam rezervni dovod na leđima. Ovo se dogodilo u roku od 30-ak sekundi. Ubrzo nakon toga sajla je pukla skroz i pao sam na morsko dno. Skoro 100 metara dole, u apsolutni mrak, u dva ujutru“, ispričao je ronilac.

"Počeo sam da odbrojavam"

Lemons je objasnio da je uspeo da locira strukturu na kojoj je radio, pre nego što se nekako izvukao na nju - međutim, nije mogao da pronađe ronilačko zvono. Istovremeno je izračunavao i količinu kiosnika koju je imao u svojoj boci za “hitne slučajeve”.

“Zbog dubine na kojoj radite, koristite kiseonik izuzetno brzo. Tako sam procenio da imam oko pet, možda šest minuta u rezervi, za šta se ispostavilo da nije dovoljno dugo”, ispričao je Lemons.

Kako je rekao, pomirio se da je blizu kraj, prenosi LadBible.

“Počeo sam da odbrojavam, odbrojavao sam veoma brzo”, ispričao će srećnik.

Ronila, ronioci, ronjenje Ilustracija: Pixabay

Prihvatio sudbinu

Dok su sekunde odmicale, Lemons je odlučio da prihvati sudbinu i verovao je da za njega više nema nade. Tada je izgubio svest, a njegove uspaničene kolege u moru i na površini grčevito su pokušavale da ga pronađu, živog ili mrtvog.

Ronilačka posada je pokušavala da mu uđe u trag daljinskim podvodnim vozilom i primetila je Lemonsa bez svesti. Srećom, delovalo je kao da i dalje daje znake života. Lemons je viđen kako maše za pomoć više od 35 minuta nakon što je počeo da troši hitnu zalihu kiseonika, koja je trebalo da ga “pokrije” svega šest minuta.

Juasa i Olkok su zatim požurili da dođu do kolege, a potom su ga odvukli do ronilačkog zvona i započeli reanimaciju. Čudom, kolega se probudio!

Ponovo u vodi

Iako je mogao da pretrpi oštećenje mozga zbog nedostatka kiseonika, Lemons je izronio bez ikakvih trajnih posledica po zdravlje.

"Pretpostavio sam da je ekstremna hladnoća vode usporila moje funkcije. Kiseonik koji udišemo je zasitio moja tkiva i ćelije da bi mi omogućio da preživim”, ispričao je.

Tri nedelje nakon što je prevario smrt, neverovatno, Lemons je ponovo bio u vodi zajedno sa Juasom i Olkokom.

Njegovo mučenje je kasnije ispričano u dokumentarnom filmu “Poslednji dah”, koji sastavlja stvarne snimke i emocionalne intervjue svih učesnika.

(Telegraf.rs)

Video: Vozač cisterne stao da natoči gorivo, pa završio u bolnici: Eksplozija na pumpi

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA