Pesnik lirskih krugova - Momčilo Nastasijević

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Pesnik Momčilo Nastasijević je rođen 1894. godine u Gornjem Milanovcu, u neimarskoj porodici, poreklom sa Ohrida. Momčilo je osnovnu školu je završio u Gornjem Milanovcu, a gimnaziju je učio u Čačku, Kragujevcu i Beogradu. Period Prvog svetskog rata proveo je u Gornjem Milanovcu, gde je odbijen na regrutaciji zbog lošeg zdravlja. Kao dobrovoljac radio je jedno vreme kao pisar u vojnoj stanici u Milanovcu. Krhke sitne građe, osetljivog zdravlja, narušenog preležanom malarijom, dok je još bio na školovanju u Čačku, Momčilo je tokom Prvog svetskog rata, mesec dana, po zimskom vremenu, pokušavao da izbegne zarobljavanje od strane austrougarske vlasti, nakon neuspešnog pokušaja da se probije do ostatka srpske vojske koja se povlačila preko Albanije.

Usledilo je Momčilovo hapšenje u Kraljevu, prebacivanje u Kragujevac, njegovo begstvo i povratak u rodni Milanovac, gde je godinu dana proveo u kućnom pritvoru. U tim ratnim godinama nastaje pet Soneta posvećenih „njoj“. Velika Momčilova ljubav i inspiracija bila je tri godine mlađa od njega Darinka Sretenović iz Milanovca. Ljubav se nastavila i u Beogradu, posle završetka rata, gde su oboje studirali na Filozofskom fakultetu. Veza je naglo prekinuta 1921. godine, nije poznato iz kojih razloga. Ona se udala, a on je nastavio svoju karijeru kao gimnazijski profesor u Begradu prvo u Prvoj, potom Trećoj i na kraju Četvrtoj muškoj gimnaziji. U isto vreme nastaju i njegova značajna pesnička i pripovedačka dela. Darinki su posvećene priča Svileni ljubičasti konac i Gospa iz trećeg lirskog kruga.

Nakon Prvog svetskog rata cela porodica Nastasijević se 1919. godine preselila u Beograd. Njihova kuća je postala književni i umetnički salon gde su održavani nedeljni umetnički sastanci, a među posetiocima su se nalazili Stanislav i Ruža Vinaver, Miloš Crnjanski, Dušan Matić, Rastko Petrović i drugi istaknuti književnici i muzičari. U takvom ambijentu on se književno razvija i eksperimentiše, objavljuje svoje pesme i pripovetke u časopisima, a 1932. godine iz svojih sredstava, objavljuje prvu zbirku poezije Pet lirskih krugova.

Nežna građa, u ranoj mladosti narušeno zdravlje, ratne godine, smrt starije sestre Natalije, ostavile su svoga traga, pa se Đurđevdan 1936. godin iznenada se razboleo, a nakon privremenog oporavka ponovo se razboleo početkom 1938. ponovo se razboleo. Ubrzo je prebačen je u Opštu državnu bolnicu jer je srce počelo da mu otkazuje. Preminuo je 13. februara 1938. godine, u četrdeset četvrtoj godini. Sahranjen je 14. februara, na Novom groblju u Beogradu u parceli broj 38. Godinu dana nakon njegove smrti, njegovi prijatelji izdaju njegova celokupna dela.

U znak sećanja na književnog velikana, JKP "Pogrebne usluge" Beograd je 2021. godine uredilo njegovo grobno mesto. Oboreni spomenik je saniran i vraćen, slova su pojačana, a spomenik i grobno mesto dobili su novi sjaj. Stručni tim arhitekata, inženjera i vrsnih kamenorezaca JKP "Pogrebne usluge" Beograd projektuje i izrađuje nadgrobne spomenike po najvišim standardima kamenorezačke delatnosti, usklađujući želje, kvalitet i cenu. Širok izbor već gotovih modela nadgrobnih spomenia u raznim vrstama kamena uvek se može naći u ponudi Kamenorezačke radionice JKP Pogrebne usluge koja kao posebnu pogodnost nudi 5% popusta na kamen za izradu spomenika za plaćanje ukupnog iznosa računa u celosti. Odloženo plaćanje računa na 6 rata: čekovima građana i korisnicima kartice Banka Poštanska štedionica. Popust od 5% na senior karticu na izradu novih spomenika nakon prve sahrane u roku od 6 meseci od datuma sahrane.

(Telegraf.rs/PR)

Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA