Amerika je "bacila" 23 nuklearke na malo ostrvo u Pacifiku: Ovaj čovek ga je obišao i evo šta je pronašao
Bračni par koji je odustao od užurbanog života u Americi i početkom 2022. godine se preselio na ostrvo Utila, nadomak obale Hondurasa, organizovao je neobično putovanje.
Oni su posetili koralno ostrvo Bikini, u centralnom Pacifiku, koje ima dugu i nesrećnu istoriju. Četiri godine su planirali ovu avanturu, i odlučili da sve dokumentuju kamerom.
Operaciju Raskršće
Nakon Drugog svetskog rata, SAD su bile uključene u “atomsku trku” sa Sovjetskim Savezom. Tadašnji predsednik Hari Truman je tražio od vojske i mornarice da obezbede lokaciju za testiranje nuklearnog oružja.
Tako se, između ostalog, došlo do Bikinija, u sklopu Maršalskih ostrva. Ovo područje je udaljeno od redovnog pomorskog i vazdušnog saobraćaja, pa tako "idealno" za Operaciju Raskršće.
Program testiranja predstavljao je niz od 23 detonacije različitog atomskog naoružanja, između 1946. i 1958. godine, i to na samom ostrvu, na moru, u vazduhu i pod vodom.
Pre toga, manji broj stanovnika je preseljen na drugu lokaciju, prenosi LadBible.
Šta se nalazi na ostrvu?
Ono što se danas može pronaći na Bikiniju, a što je snimio Tiktok korisnik @vagabondartist, jesu objekti koje je izgradila američka vlada, uključujući smeštaj za stručno osoblje.
Amerikanac nam je pokazao različite prostorije, poput kuhinje i spavaćih soba, koje je nekada koristilo stacionirano osoblje. One su i sada potpuno nameštene i opremljene.
“Kada je došlo naređenje da se ljudi evakuišu, jednostavno je sve ostavljeno”, kazao je autor.
Ko posećuje ostrvo?
Na ostrvu se nalazi i ogromno sklonište, koje su koristili naučnici tokom testiranja termonuklearnog oružja “Castle Bravo” od 15 megatona.
UNESCO je malo koralno ostrvo proglasio za svetsku baštinu. Smatra se da je radijacija dovoljno smanjena da je turizam moguć, ali ga dugoročna kontaminacija čini nepoželjnim za trajno naseljavanje. Ne preporučuje se konzumacija lokalnih biljaka i životinja.
Danas ga sporadično posećuju ronioci, turisti i naučnici, a na njemu živi manja grupa staratelja, među kojima su potomci ostrvljana preseljenih 1946. godine.
(Telegraf.rs)
Video: Niko ne zna za njegovu tužnu priču: Slonče sa osmehom dočekuje turiste, a prošlo je torturu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.