Snimak koji je podelio mreže: Da li je montaža ili su dve pčele zaista otvorile flašicu soka
Na društvenim mrežama iznova je aktuelizovan snimak iz 2021. godine, navodno zabeležen u Sao Paulu, a koji prikazuje dve pčele koje “otvaraju” flašu gaziranog soka.
Dok se vredni insekti vrte po plastičnom grliću vidimo da se čep pomera i na kraju pada na beton. Snimak je brzo postao viralan, a samo na platformi YouTube pogledan je preko 2,2 miliona puta.
Većina gledalaca zbunjena
Autor snimka je svojevremeno izjavio da je nastao tokom pauze za ručak, 17. maja. Gazirani sok je, objasnio je, dobio od mušterije, ali su ga ubrzo “ukrale pčele”.
Gledaoci tada, a i danas, smatraju da je scena neverovatna. Većina je zbunjena i postavlja pitanje kako su pčele mogle da obave tako “složen zadatak”.
Naučne studije su bacile više svetla na to kako pčele rade zajedno i sarađuju jedna s drugom.
Vreme digitalnih trikova
Primera radi, istraživači Univerziteta Harvard su 2018. godine otkrili kako se roj pčela “drži zajedno i kreće složno” kada im je gnezdo ugroženo, prenosi Daily Mail.
Oni su utvrdili da pčele mogu da “osete pravac” svojih rođaka i da prate njihovo kretanje.
To, ipak, nije bilo dovoljno da ubedi mnoge gledaoce koji su pokrenuli pitanje verodostojnosti snimka. Ovo je sasvim razumljivo jer živimo u vreme sofisticiranih digitalnih trikova, odnosno programa koji lako brišu granicu između stvarnog i lažnog.
Da li je reč o montaži, da li su pčele zaista radile zajedno, ili su jednostavno imale sreće da sruše već odvrnuti plastični čep?
Kad bumbari vuku končiće
Portal IFL Science citira nemačkog zoologa, etologa i ekologa, dr Larsa Čitku, koji se opsežno bavio ponašanjem bumbara i medonosnih pčela, odnosno njihovom interakcijom s prirodom. On je komentarisao viralni snimak - pod pretpostavkom da je autentičan.
“Teško je znati šta se dešava iz jednog videa. Moguće da su pčele ranije imale susret s ovim slatkim gaziranim pićem, iz odbačenih flaša. Interesantno je da izgleda kao da pomeraju čep u pravom smeru. Pčele svakako mogu da nauče takve tehnike”, kazao je.
Tokom svojih istraživanja, nemački stručnjak je pokazao kako su bumbari radili zajedno da bi obezbedili hranu. Oni su organizovano vukli končiće, a “tehnika” se brzo proširila u čitavoj koloniji.
Prema dr Čitki, na viralnom snimku vidimo medonosne pčele (apis mellifera), a iako epilog verovatno nije rezultat timskog rada, moguće da nije ni potpuna slučajnost da su uspele da “skinu” čep.
(Telegraf.rs)
Video: Ova ovca košta 23.000 evra: Gaji se u različite svrhe a sve češće i kao kućni ljubimac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Evo
Malopre pravio drvene cepove za plete od 5 litara sve misevi pojeli samo po komad plastike ostao.
Podelite komentar
Mrki
Pa,kada mrmot zna da zavije čokoladu,zašto pčele ne bi znale da otvore flašu.
Podelite komentar