Vrste snimaka koje se koriste kod snimanja zuba
Očuvanje zdravlja i kontinuiran rad na ovom polju je prioritetno pitanje svakome od nas. Kako je potrebno da radimo na svom zdravlju možda je potrebnije uložiti više truda na formiranju i očuvanju zdravlje naše dece. Ukoliko na vreme nauče da se staraju o svom zdravlju, naš zadatak je time olakšan. Oralno zdravlje je podrazumevajuća kategorija i o njemu svakodnevno treba voditi računa od najranijeg uzrasta deteta. Da bi se izbegli nesporazumi i nepotrebna briga, potrebno je da znamo koji vidovi snimanja dečijih zubića se obavljaju u svakodnevnoj stomatološkoj praksi i koje rizike nose sa sobom.
Veliki ortopan snimak je dvodimenzionalni snimak koji prikazuje celu donju i gornju vilicu, vilične zglobove i sve zube koji u vilicama postoje. Ovaj snimak stomatolozi nazivaju preglednim snimkom. Prikazuje celu situaciju koja je u ustima prisutna, u kom stanju su zubi, kosti, da li postoje neke patološke promene na kostima i slično. Ortopan snimak zuba kada su u pitanju deca takođe pokazuje stanje mlečnih zubića ali isto tako i zametke trajnih, stalnih zuba i njihov broj i raspored.
Retroalveolarni, mali snimci zuba takođe dvodimenzionalno usmeravaju fokus na jedan, dva ili tri zuba i okolno područje ukoliko je to potrebno. Važno je pomenuti da ortopan snimak zuba prikazuje i stanje umnjaka, njihov koren, smer u kome su postavljeni i njihovo stanje.
3D odnosno CBCT snimak zuba je trodimenzionalni i radi se uz pomoć aparata koji je po svom delovanju najsličniji medicinskom skeneru ali koristi mnogo manje zračenja. Trodimenzionalna slika koja se može rotirati, filtrirati na različite načine omogućuje stomatolozima kompleksniji pristup lečenju jer je prikaz snimka zuba, kosti, viličnih zgloobova, okolnih tkiva i svih anatomskih struktura detaljan i precizan.
Kada je potrebno svoje dete izložiti bilo kom zahvatu, makar on bio potpuno bezbolan kao što je snimanje zuba, kod roditelja često izaziva nelagodu, nesigurnost i strah. Potrebno je da decu pripremimi za samo snimanje zuba. To ćemo uraditi tako što ćemo im skinuti sav postojeći nakit i objasniti im da kragne i ogrtači služe da bi ih zaštitili a da samo snimanje traje vrlo kratko i apsolutno je bezbolno.
Kao roditelji potrebno je da imamo puno poverenje u stomatologa. On je lekar i zna da proceni da li je našem detetu potrebno snimanje zubića i koje snimanje zuba je potrebno uraditi. Pogrešno postavljena dijagnoza je štetnija od jednokratnog snimanja zuba, to je ono što je potrebno da znamo.
Dvodimenzionalno snimanje zuba obavlja se aparatima čije doze zračenja se kreću od 1 do 8 mikrosiverta. Važno je da znamo da je sivert jedinica ustanovljena u Međunarodnom mernom sistemu koja predstavlja količinu rizika po zdravlje od jonizujućeg zračenja. Ortopan snimak zuba zahteva 4 do 30 mikrosiverta a 3D snimak traži upotrebu 50 do 100 mikrosiverta. Zaštitne kragne, kecelje i prekrivači u sebi sadrže olovni zaštitni sloj koji dozu zračenja umanjuje za više od 10%, pa je zračenje u tim količinama gotovo zanemarivo. Digitalni, savremeni aparati novih generacija koji se koriste pri snimanju zuba koriste minimalne količine zračenja i prisutni su u svim ordinacijama u kojima se obavlja snimanje zuba. Ova savremena tehnologija postiže visok stepen ekspozicije i odličan kvalitet snimka i pri tom većina RTG ordinacija koje se bave snimanjem zuba kod dece ima mogućnosti redukovanog zračenja.
Jedan od savremenih aparata koji se sve više koriste u stomatološkom snimanju zuba su digitalni aparati za intraoralna snimanja. Ovako dobijeni snimci zuba su detaljan prikaz stanja u unutrašnjosti usne šupljine. Ovi snimci su vrlo detaljni i često su od presudne važnosti jer prikazuju probleme koji se golim okom ne mogu videti. Rana dijagnostika, rano utvrđivanje postojećeg problema pre nogo što on postane veoma ozbiljan je od neprocenjive važnosti u stomatološkoj praksi kao i u svim drugim granama medicine.
Naša deca veoma dobro osete naša raspoloženja i stanja. Da bismo mogli da umirimo decu prvo treba da i sami budemo mirni. Svest i saznanje, dobre informacije koje usvojimo su put i način da izbegnemo strahove i nesigurnosti. Sada, kada znamo koliko je snimanje zuba naše dece bezbolno i neškodljivo, na odličnom smo putu da svojoj deci i sebi omogućimo još bolju i kvalitetniju negu zubića i zuba i uradimo prave stvari da bi ti isti zubi i zubići ostali lepi, zdravi i sjajni.
Tehnologija se menja, raste i nadrasta samu sebe iz dana u dan. Tako i naše savremen RTG ordinacije koje se bave snimanjem zuba svakodnevno zamenjuju zastarele aparate novijim uređajima i opremom. Možemo biti sugurni i sa punim poverenjem pristupiti potrazi za jednom od njih uz pomoć sajta Oglasiko. Pretragom sajta informisaćemo se lako o načinima, tehnikama, vrstama snimanja zuba dece i odrasnih, postupcima koji se sprovode, metodama koje se koriste, zaštitnim sredstvima i postupcima i svim onim detaljima koji nas interesuju i koje je neophodno da znamo. Oglasiko nam širi vidike gde i kako pronaći savršeno mesto na kome će nam sve usluge biti dostupne i kojim ćem biti zadovoljni.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Imale su ludu sreću: Autobus udario ženu sa bebom, malo je falilo da pregazi dete
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.