Kako izgleda dan u privatnom vrtiću
Kako vaše dete provodi dan u privatnom vrtiću? Mnoge roditelje zanima kako izgleda uobičajeni raspored aktivnosti u privatnim vrtićima. Takođe, sve one koji tek treba da upišu svog mališana u odabranu privatnu predškolsku ustanovu, interesuje na koji način će dete provoditi vreme dok je sa drugarima i vaspitačima.
Kada se raspitujete za privatni vrtić, trebalo bi i da se upoznate sa uobičajenim načinom rada i okvirnim rasporedom. Mnogi privatni vrtići imaju već poznat redosled dnevnih i nedeljnih aktivnosti. Jasno je da su obroci uvek u isto vreme, a kako je ostatak dana ispunjen zavisi od programa koji svaki privatni vrtić kreira za sebe. Ne postoje neka striktna pravila, ali jasno je da je dan izdeljen po segmentima. Deo vremena predviđen je za razne zajedničke aktivnosti, deo za samostalno igranje i naravno obavezno vreme za popodnevni odmor. Svako dete ima svoje favorite kada su u pitanju ovi segmenti. Na primer, ima dece kojima prija popodnevna dremka, dok ima i one koja ne vole ovaj deo dana jer ne žele da prekidaju igru u kojoj su uživali. Bilo kako bilo, raspored je isti za sve mališane i oni se u vrtiću uče da ga poštuju.
Dan u privatnom vrtiću počinje ujutru, kada je okupljanje dece. Bez obzira na to kakve obaveze imate, dobro bi bilo da svoje dete uvek dovedete u vreme koje je za to predviđeno. Ukoliko imate radno vreme koje počinje ranije nego što je to uobičajeno, raspitajte se unapred da li privatni vrtić koji želite da odaberete nudi mogućnost da dete dovedete ranije. Ovo je veoma važan i eliminišući faktor jer vam je potreban privatni vrtić koji prati vaše obaveze. Ne možete kasniti svaki dan na posao kako biste odveli dete u obdanište. Isto tako, ukoliko radite od kuće ili vaše svakodnevne obaveze počinju kasnije popodne, to ne znači da treba da se uspavate sa detetom i da ga kasno odvedete u odabrani privatni vrtić. Ono tada neće moći da prati sve aktivnosti poput ostale dece. Poremetiće se njegova dnevna rutina i ona neće biti u skladu sa ostalima. Na primer, ako dovedete dete u privatni vrtić posle doručka, to znači da je ono moralo da doručkuje kod kuće, inače će biti gladno sve do užine, tj. ručka. Možda su druga deca doručkovala ranije, a vaše kasnije što dalje utiče na njegov apetit tokom dana. Zbog toga, ono neće biti gladno u vreme ručka i može da se desi da slabo jede, ali da kasnije bude gladno kad je ručak odavno prošao. Ovo je samo jedan primer. Drugi problem javlja se kada dođe vreme popodnevnog spavanja. Ostala deca su ustala rano kako bi došla ujutru u vrtić. Vaše dete se naspavalo i kad dođe vreme za popodnevni odmor njemu se neće spavati jer ne oseća umor. Štaviše, biće mu veoma dosadno i naporno da leži mirno i ne ometa i budi ostale mališane, kada bi najradije da se druži i igra. Stoga je važno da se pridržavate rasporeda što se tiče satnice privatnog vrtića i da dete dovodite ujutru kada je za to predviđeno vreme. Na taj način dete se uči i šta su obaveze i stvara se svakodnevna rutina koja je deci u ovom uzrastu veoma važna.
Jutro u privatnom vrtiću počinje prijemom dece. Za to je predviđen neki vremenski interval, obično oko 8 časova ujutru. Nakon toga servira se doručak. On je uvek u isto vreme. Unapred je poznat i jelovnik za narednu nedelju, tako da nikad nema iznenađenja. Inače, u privatnim vrtićima jelovnik sastavljaju nutricionisti. Obroci su bogati i raznovrsni, te uključuju sve grupe namirnica u skladu sa preporukama stručnjaka. Količina koja se servira je prilagođena uzrastu i energetskim potrebama. Hrane uvek ima dovoljno i za male sladokusce koji imaju dobar apetit i žele repete. Nakon doručka sledi vreme za raznorazne aktivnosti. Mnogim roditeljima se dopada i to što se u privatnim vrtićima insistira na boravku napolju, na svežem vazduhu. Grupe su manje, tako da je i vaspitačima lakše da vode razne igre u dvorištu vrtića. Privatni vrtići uglavnom imaju lepa i prostrana dvorišta. U dvorištu ima i dosta igračaka koje su predviđene za igranje napolju, kao i prava mala igrališta.
Bilo da se igra i prepodnevne aktivnosti sprovode unutra ili napolju, deca u nekom trenutku ogladne, i tada je vreme za prvu užinu, koja je obično voćna. Nastavak aktivnosti podrazumeva razne zanimljive časove. Tu spadaju: likovno, muzičko, svet oko nas, časovi engleskog i drugih stranih jezika i još ponešto. U tačno utvrđeno vreme sledi ručak, a potom popodnevni odmor. Deca kasnije imaju još jednu mlečnu užinu koja im pomaže da ne budu previše gladni dok ne odu kući i dok ne dođe vreme za večeru.
Potraga za najboljim privatnim vrtićem za vaše dete nije jednostavna stvar i iziskuje vašu punu pažnju i posvećenost. Bilo da vam je polazna tačka lokacija, tj. da privatni vrtić bude blizu kuće ili posla ili pak neki drugi kriterijum, na veb-sajtu Oglasiko pronaći ćete sve o privatnim vrtićima - opis, slike, cene usluga i sve ostale potrebne informacije. To je najbolji način da napravite uži izbor i na kraju odaberete najbolji privatni vrtić za vaše dete.
(Telegraf.rs/PR)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.