Kada je starački dom najbolji izbor

 
A. V.
A. V.
 
 
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

Starost kao poslednja faza života nije uvek nepremostiva prepreka za stare osobe i članove njihovih porodica. Kada počne da se dešava da naš najstariji članovi više nisu u stanju da se brinu sami o sebi a mi usled mnogobrojnih obaveza nismo u mogućnosti da im svakodnevno pružamo neophodnu pomoć vreme je da razmislimo kako im pomoći, pružiti im najkvalitetniju moguću negu i osigurati ih u svakom pogledu. Vreme je da potražimo adekvatan starački dom

Pre nego što krenemo u potragu za odgovarajućim staračkim domom potrebno je zdravorazumski preispitati situaciju u kojoj se nalaze naši stari. Posvetite im vreme i ako je potrebno, zapišite svoja zapažanja. Evo na šta je potrebno obratit posebnu pažnju, i šta je to što na osnovu čega donosimo odluku da tražimo starački dom.

Neophodno je da budete uvereni da je stara osoba jela odnosno uzela hranu. Nije dovoljno na kuhinjski sto staviti hranu i očekivati da se sami posluže. Ukoliko kroz neki određeni vremenski period primetite da vaše drago staro lice zaboravlja da jede, to uglavnom nije znak zaboravnosti već ukazuje da nije u stanju da se stara o osnovnim životnim potrebama, to je jedan od pokazatelja za potrebom za staračkim domom.

Zanemarivanje lične higijene, kože, zuba, kose, noktiju može biti znak zaboravnosti ali je češće pokazatelj da se osoba polako predaje i gubi volju. Društvo u staračkom domu i osoblje u staračkom domu uspešno poboljšava ova stanja.

Dnevna rutina je ono što nas drži fokusiranima a to je posebno izraženo u kasnim godinama života. Neophodno je da stare osobe imaju uređeno i organizovano vreme čak iako vi ne možete sa njima biti 24 sata dnevno. Dnevna rutina podrazumeva pripremu obroka, uzimanje lekova, šetnju, čitanje, popodnevni odmor, ručni rad i sve one aktivnosti koje starim ljudima čine zadovoljstvo. A dnevna rutina je od glavnih karakleristika koje su obezbeđene u svim staračkim domovima, ovo bi ustvari bila jedna od osnovnih funkcija domova za stare. Svi bolji starački domovi imaju dnevnu rutinu kao prioritet u programu svojih obaveza prema svojim korisnicima.

Dnevne obaveze, ukolko učestalo počinju da se zaboravljaju, ako dosegnu svakodnevni nivo. To je još jedan od sigurnih znakova da osoba više nije u stanju da se stara sama o sebi

Slučajno povređivanje kao što su posekotine, opekotine, modrice od udaraca, padovi su znak slabljenja motoričkih sposobnosti i alarmiraju da je potrebno osobu starije životne dobi zaštiti od istih. Upravo je ova zaštita obezbeđena u staračkom domu. Osoblje staračkih domova ima kao jednu od glavnih funkcija da obezbedi sigurnost korisnika staračkih domova.

Jedan od zaista ključnih pokazatelja je zaboravljanje uzimanja lekova ili propisane terapije. Propuštanje doze lekova može pogoršati zdravstveno stanje i ozbiljno ga narušiti. Takođe jedna od stvari koje u staračkom domu ne mogu da se dese, jer tu je osoblje doma za stare koje će se brinuti da će propisana terapija korisnicima biti kontrolisana. Još jedan čest problem sa uzimanjem lekova može biti njihov preteran unos koji takođe može ozbiljno ugroziti zdravstveno stanje, naročito ako ono i inače nije zadovoljavajuće. I ovakve opcije u domovima za stare nisu moguće, jer će osoblje koje se brine da li se terapija uzima, brinuti I da se uzima tačna terapija, ni manje ni više od onoga što su korisnicima staračkih domova prepisali doktori.

Kućni aparati postaju neposredna opasnost ukoliko se njima ne rukuje pravilno i na ovaj momenat treba obratit posebnu pažnju, naročito u zimskom periodu. Ako se zaboravi na uključenu rernu, peglu ili grejalicu šteta može biti velika, čak kobna a to želimo da po svaku cenu izbegnemo. Ukoliko primetite da stara osoba gubi osećaj vremena i prostora oko sebe, obratite se lekaru specijalisti, hitno i neizostavno.

Izbegavanje socijalnih kontakata, učestalo osamljivanje bez obzira da li je osoba samotnjak po prirodi, ima li društvo vršnjaka u blizini, porodicu koja je posećuje, nije i ne bi trebalo da bude uobičajeno ponašanje i signalizira na promenu ličnosti. I ove situacije se uspešno rešavaju u staračkim domovima, jer po samoj prirodi domava za stare podrazuvema veći broj korisnika koji sugurno neće biti usamljeni.

Nepoverenje je odraz vlastite nesigurnosti, nemoći da se stara osoba nosi sa vlastitim ograničenjima .Uglavnom počinje tako što osoba sumnja da je se potkrada i vodi ka striktnom odbijanju svake pomoći. U svim boljim staračkim domovima imamo osblje koje je obučeno da se snalazi u ovakvim situacijama. Svi mi smo skloni usponima i padovima raspoloženja. Što smo stariji postajemo i manje više – čangrizavi. U poznim godinama se to sve više dešava ali ako je čangrizavost postala svakodnevna onda itekako ometa normalnu komunikaciju

Da li je stara osoba u stanju da spremi svoj životni prostor? Kako? Koliko temeljno? Primećuje li nered i zapuštenost na sebi i oko sebe? Dalje, ako stara osoba nije u stanju da sama nekuda ode i vrati se. Ove situacije treba hitno preduprediti jer mogu biti vrlo opasne, naročito ako se osoba oseća dovoljno agilnom da vozi automobil ili bicikl. Još jedan od razloga za angažovanjem staračkog doma.

Svaki od ovih pokazatelja ako je izolovan ne mora neminovno značiti da stara osoba više nije u stanju da se stara o sebi. Zato je neophodno evidentirati učestalost pojava i evaluirati, najbolje sa stručnim licima. Stručna lica kojima se treba obratit za pomoć su na prvom mestu lekari specijalisti. Tu su i timovi socijalnih radnika specijalizovanih za brigu o starim i nemoćnim licima. Kada ste ustanovili da je staroj osobi pod vašom nadležnosti zaista potreban starački dom kao idealno rešenje, razgovarajte sa njom. I više puta ako treba. Predočite joj da starački domovi više nisu što su nekad bili. Savremeni starački domovi su mesta gde se pruža vrhunska nega, gde su uslovi za život i boravak veoma ugodni, gde je društveni život bogat i raznolik.

Mirandre.com je sajt gde možete pronaći sve neophodne informacije vezane za najkvalitetnije staračke domove, od lokacija, svakodnevnih i specijalnih usluga, jelovnika, aktivnosti koje se u njima organizuju do cenovnika. Možda se staroj osobi dopadnu fotografije koje ćete pronaći. Kada se sama uveri da su prostorije lepo uređene, da postoji mesto za šetnju i boravak napolju, da su zajedničke prostorije pune raspoloženih ljudi, kada shvati da će se na taj način kvalitet njenog života značajno popraviti, lakše ćete zajedno odlučiti koji starački dom ćete odabrati.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA