Zašto je nezamenljivo snimanje zuba u stomatologiji

A. V.
A. V.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Dijagnostičke metode su brojne a jedna od najvažnijih i najprimenjivanijih metoda u stomatološkoj dijagnostici je upravo snimanje zuba, vilica, viličnih zglobova i usne šupljine. Snimci ove vrste jasno pokazuju stomatologu i ono što se golim okom ne može videti. Rendgenski zraci prodiru duboko ispod površine zuba i na snimku odnosno slici koja se na filmu projektuje ili digitalnom ekranu stomatolozi mogu jasno videti i ustanoviti da li postoji neki skriveni problem kao karijes, infekcija, granulomi, ciste, apscesi, tumori i sve ostale promene koje mogu prouzročiti još veće probleme od postojećih ukoliko ih se ne tretira pravovremeno i na odgovarajući način.

Dentalna rendenografija ili snimanje zuba potrebno je lekarima stomatolozima u svojoj praksi svakodnevno. Zahvaljujući napretku tehnologija koje se ubrzano usavršavaju, aparati kojima se ovo snimanje obavlja su savremeni i imaju čitav niz prednosti u odnosu na one koji su se ranijih godina koristili. U cilju postavljanja što preciznije dijagnoze i detaljnog planiranja tretmana ili zahvata koji će se obavljati, snimanje zuba je prevashodan korak ka oralnom zdravlju u celini.

Intraoralno snimanje zuba odvija se tako što se u usta pacijenta postavljaju digitalni senzori na taj način da pokriju zub, jedan ili više njih koji je potrebno snimiti. Nakon toga senzor se aktivira i kreće emitovanje kratkotrajnog zraka gama zračenja koji prolazi kroz ciljano mesto, zub ili grupu zuba i sensor, pa se snimak zatim emituje na ekranu kompjutera. Čitav proces traje vrlo kratko, svega nekoliko sekundi i moguće je precizno snimanje jednog ili više zuba u nekoliko različitih projekcija. Ove različite projekcije daju stomatolozima pristup i onim skrivenim mestima na ili između zuba a koje se nikako drugačije ne bi mogle posmatrati ni uočiti moguć problem.

Ekstraoralno snimanje zuba najčešće se koristi kada je potrebno snimiti celu vilicu. Pacijent može da stoji ili sedi a senzorski aparat se spolja postavlja na taj način da je vilica smeštena između samog senzora i filma. Samo snimanje zuba ne traje dugo, oko 20 sekundi. Veoma je važno znati da ovako dobijeni snimak jasno i precizno pokazuje stanje svih zuba u vilici ali i u kome se stanju nalaze kosti i okolna tkiva što naravno olakšava i samu dijagnozu i planiranje tretmana i daljeg toka lečenja.

Postoji i koristi se nekoliko vrsta snimanja zuba ali ova tri su najčešće korišteni načini.

Rendgensko snimanje zuba je onaj najčešće korišteni vid snimanja pri kome se koristi rendgenski film kako bi se dobila slika zuba, jednog ili više njih. Mala filmska pločica postavlja se na mesto koje treba da se snimi i koje se zatim izlaže rendgenskom zračenju. Potrebno je da se naglasi da se ova tehnika veoma pažljivo upražnjava, uz upotrebu svih zaštitnih mera i sredstava koja su tu da bi sprečila štetne uticaje samog zračenja.

Digitalne tehnike snimanja zuba se sve više koriste u stomatološkoj dijagnostici. Pri digitalnom snimanju zuba koriste se digitalni senzori koji stvaraju sliku uz pomoć električnog signala i koja se istovremeno može očitati na ekranu kompjutera. Ove tehnike su brže i preciznije u odnosu na rendgensko snimanje i sve više su u upotrebi.

Panoramsko snimanje zuba predstavlja još jedan veliki korak napred u upotrebi naprednih tehnologija u stomatološkoj praksi. Intraoralni skener, veoma sličan medicinskom skeneru ali za razliku od njega koristi mnogo manju količinu zračenja, Najnapredniji od ovih uređaja koriste svetlosne signale i na taj način emituju vrlo preciznu trodimenzionalnu sliku zuba, vilica i usne šupljine. Primena ove metode u snimanju zuba je pre svega neinvazivna. Mada je svako snimanje zuba bezbolno, pacijentima je bitno i da što kraće traje pa je i ovo jedna od vrlo brzih metoda snimanja zuba. Ova tehnika snimanja zuba je najčešće uotrebljavana kada je potrebno nadomestiti izgubljene zube, izraditi krunice, mostove, proteze i zubne implante jer omogućuje određivanje precizne veličine i pozicioniranja onih dodataka koji se prave umesto nedostajućih zuba.

Nema više razloga za zabrinutost kada je potrebno snimati zube. Ovo je dijagnostička metoda, svetski priznata od strane vodećih stručnjaka i zakonodavnih tela koje propisuju sve ono što je potrebno da bi se zdravlje pacijenta zaštitilo u najvećoj mogućoj meri. Oprema najnovije gneracije omogućuje prezizno, bezbolno i brzo snimanje, sa minimalnim dozama zračenja, nisko doziranim ali i pored toga inženjeri i tehničari koji obavljaju snimanje zuba koriste zaštitnu opremu, prekrivače, kecelje i kape koje imaju u sebi zaštitni olovni sloj koji sprečava da zračenje prodre do otkrivenih, ostalih delova tela pacijenta.

Ne postoji pravilo niti odgovor na pitanje koliko često je potrebno snimati zube. To zavisi od stanja u našim ustima a to će najbolje proceniti naš stomatolog koji zna koja vrsta snimka mu je potrebna da bi pristupio tretiranju ili lečenju naših zuba. Sajt Oglasiko će nam najbolje pomoći da odaberemo neku od savremenih ordinacija u kojima se radi snimanje zuba svih vrsta koje su nam potrebne.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA