Od igre do zrelosti - dečija igraonica

B. M.
B. M.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Uče kroz igru o sebi, o ljudima koji ih okružuju, o svetu kome pripadaju. Igra podstiče decu da se razvijaju na socijalnom, intelektualnom, emotivnom i fizičkom planu. Igraonice za decu im sve ovo omogućavaju.

Najspontaniji i najprirodniji način učenja prirođen svakom ljudskom biću je upravo onaj kroz igru. Socijalizacija odnosno navikavanje na bitisanje u društvu i usvajanje socijalnih veština kod dece počinje veoma rano. Deca veoma rado odlaze u decije igraonice jer tamo provode kvalitetno vreme sa drugom decom – vršnjacima ili onim mlađima ili starijima od sebe. Razlika u uzrastu doprinosi da se deca međusobno prilagođavaju, podstičući jedni druge i učeći jedni od drugih – nove igre, nove reči i izraze, nove veštine.

Kada je intelektualni razvoj u pitanju, izazovi su oni koji se koriste kao stimulativno sredstvo u dečijoj interakciji. Takmičarske igre, kvizovi znanja, nagrađivanje pobednika, ovo su samo neki od primera, često korišćenih u dečijim igraonicama, na koji način se deca usmeravaju da se intelektualno razvijaju - brže i uspešnije.

Emotivno područje dečije egzistencije je ono najosetljivije, najdelikatnije koje zahteva veliku stručnost i obilje ljubavi i empatije. Svaki socijalni kontakt deteta je emotivno obojen i potrebno je pomno pratiti reakcije dece u međusobnim igrama i aktivnostima. Takođe je potrebno znati da deca veoma brzo menjaju raspoloženja, ali I interes za određene vrste aktivnosti, pa je zamena motiva uz pravilno vođenje aktivnosti najefikasniji metod. Ovo znaju zaposleni u dečijim igraonicama. Osim što prate ponašanje dece, usmeravaju ih na pravila igre i ponašanja, tu su i da sveobuhvatno vode računa o svim emotivnim potrebama dece, naročito ako dođe do naglih promena u raspoloženju.

Fizički aspekti igre su najočigledniji. Obilje sprava koje služe ne samo za razonodu već i za fizički angažman malih korisnika dečijih igraonica je od neprocenjive vrednosti. Svaka savladana prepreka podiže nivo samopouzdanja i kod odraslih a naročito kod dece. Urođena ljudska potreba za kretanjem je na ovaj način usmerena na pravilno držanje tela, jačanje muskulature pa time i neometan rast malog organizma koji prirodno teži razvoju kroz kretanje i vežbanje.

Postoji veliki broj igara koje su zastupljene u dečijim igraonicama a koje izuzetno pozitivno utiču na dečiju maštu. Igre imitacije, igranje različitih uloga, sa ili bez prikladnih kostima pomažu deci da dožive svet oko sebe, da se oprobaju u različitim aspektima postojanja, nadograđujući time već postojeća iskustva novima, snažnijima i delotvornijima. I zovu se pozorištanca.

Kreativni izraz je takođe svojstven ljudskim bićima. Kreativnost može da se očituje u svim sferama ljudskih delatnosti i tu činjenicu je neophodno usaditi svakom detetu. Dečije igraonice u svom sklopu sadrže i različite kreativne radionice prilagođene ukusima ali najvažnije, uzrastu dece. Krpice? Seckanje koje razvija sitnu muskulaturu ručica i omogućuje manuelnu spretnost, šivenje haljinica lutkama, pletenje, nema devojčice koja u tome ne uživa. Glina i plastelin su neprocenjivi materijali koji se lako daju oblikovati a dečija mašta, kada je jednom oslobođena, ne poznaje granice. Karton, papir, papir maše… plodovi, kestenje, lišće drveća, grančice, prirodni materijali koji se nalaze svida oko nas.

Igračke su deo odrastanja i deca ih naprosto obožavaju. Različiti materijali se koriste u proizvodnji ali se i trendovi menjaju pa osoblje dečijih igraonica pokušava da bude u toku najtraženijih.

Ne treba zaboraviti one male korisnike koji su od najranijeg uzrasta ispoljili ljubav prema knjigama. Biblioteke ili bar uređen prostor koji je bogat knjigama za decu, slikovnicama i bojankama je jedan od osnovnih sadržaja većine igraonica za decu.

Pošto deca posežu za smenom aktivnosti, jedna od atraktivnijih je gledanje filmova, crtaih, animiranih, dečijih. Kvalitetnim izborom filmova, filmoteke u dečijim igraonicama su vrlo posećena mesta koja utiču na više životnih aspekata kod dece.

Značaj igre u životu deteta je neosporan. Emotivna stabilnost, socijalne veštine koje se usavršavaju kroz igru, samoekspresija, kreativni zamah, senzomotorika koja dobija u kapacitetu, i čitav niz kognitivnih funkcija koje kod dece treba razvijati a to su opažanje, mišljenje, učenje, pamćenje, i razvoj govora, motorike, usaglašavanje moralnih normi i usvajanje istih, fizičko odrastanje na najkvalitetniji način, sve ovo našoj deci pruža igra. Koja se odvija u igraonicama za decu.

Svaki roditelj želi da svojoj deci priušti samo najbolje što je moguće. I pri tome se ne misli na hranu, garderobu ili obuću. One druge potrebe deteta, koje je potrebno zadovoljiti da bi bila emotivno stabilna, spremna na učenje i izazove koje odrastanje nosi sa sobom, fizički spremna i spretna i pri tom srećna i radosna, to je ono što nije tako teško postići. Igraonice za decu su tu da vam u tome pomognu. Sajt mirandre.com je vaš dragoceni vodič kroz svet dečijih igraonica. Otkrijte ga, uživajte gledajući svoju decu kako rastu upravo onako kako im to želite, raduju se svakom novom odlasku u igraonicu jer su dečije igraonice izvori radosti koja ne prolazi.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA