Pre 100 godina dve devojčice su ubedile svet da vile postoje, pa i ovog genija

 
 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Treba istaći da u to vreme nisu postojali softveri za montažu, pa je manjkalo i skepticizma

U leto 1917, Elsi Rajt (16) i Frensis Grifits (9) često su odlazile do vodopada u selu Kotingli, na severu Engleske. Tamo su ostajale satima, a kada bi ih ukućani pitali šta su radile, devojčice su odgovarale: “Posmatrale smo vile”.

Zvuči kao zaplet neke filmske avanture? Ne, reč je o istinitom događaju koji je doveo u zabludu čitav svet.

Elsi je ubedila oca da joj pozajni foto-aparat, kako bi “obezbedila dokaz” za svoju priču. Kada se vratila iz šume začuđeni čovek je razvio snimke i ugledao mlađanu Frensis okruženi neobičnim bićima.

Ukućani su bili šokirani, ali niko nije doveo u sumnju foto-zapise. Treba istaći da u to vreme nisu postojali softveri za montažu, pa je manjkalo i skepticizma.

Devojčice su donele još slika, a one su nekoliko godina kasnije završile na stolu Edvarda Gardnera, predsednika Teozofskog društva u Bredfordu.

Čovek je održao predavanje o vilama, a posebno je zainteresovao Artura Konana Dojla, koji je istraživao sličnu temu za “The Strand Magazine”.

Veruje se da je tvorac Šerloka Holmsa u prvom trenutku pomislio da je reč o prevari, ali je na kraju naseo, prenosi Daily Star.

Legendarni detektiv iz Londona je svakom slučaju prilazio racionalno i analitički, pa je neobično da Dojl nije učinio isto.

Fotografije su objavljene u magazinu, a prateći tekst je glasio: “Svetu neće biti teško da prihvati ovu duhovnu poruku potkrepljenu fizičkim činjenicama koje su mu tako ubedljivo iznete”.

Artur Konan Dojl, Šerlok Holms, Britanska književnost, Engleska književnost, Svetska književnost Ser Artur Konan Dojl na fotografiji iz 1914. godine / Foto: Wikimedia Commons/Public domain/rrauction.com/Scewing

Priča je obišla svet, a kultni autor je kupio dve kamere kako bi Frensis i Elsi ponovo snimile “šumska bića”. Tada je već bilo kasno da priznaju prevaru, a Dojl je preminuo 1930. i nije saznao istinu.

Tek 1983. godine njih dve su otkrile da je čitava stvar lažirana pomoću papirnih vila koje su isekle iz knjiga i zakačile iglama.

“Nikada nisam smatrala da je to prevara. Elsi i ja smo se zabavljale. Ne znam zašto su ljudi prihvatili priču, verovatno zato što su želeli”, ispričala je tada Frensis.

(Telegraf.rs)

Video: Tiktok izazov koji je naišao na oštre kritike javnosti

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Roshi

    5. septembar 2023 | 07:54

    Postoji film iz 1997 godine koji je dobrim delom bazitran na ovoj priči. "Photographing Fairies"...zanimljiv filmić

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA