Krunisanje kralja Čarlsa nije baš teklo po planu: Jedan detalj u crkvi mnogima promakao
Dva dana nakon što je kralj Čarls Treći krunisan, ceo svet i dalje priča o svečanoj ceremoniji, koja je paralisala ceo London i digla Britaniju na noge. Ekipa Telegraf.rs pratila je ceremoniju u prvim redovima, ali nažalost nismo uspeli da budemo prisutni u samoj Vestminsterskoj opatiji, gde je došlo do nekoliko "neplaniranih situacija" prilikom ceremonije.
Prva, koja je nasmejala mnoge, jeste da je Čarls "gunđao" u kočiji dok je čekao da uđe u crkvu. Naime, kralj i kraljica su stigli malo ranije od predviđenog pred Vestminstersku opatiju, pa su bili prinuđeni da čekaju nekih pet minuta u kočiji, što je malo jedilo monarha. On se tada Kamili požalio da je "dosadno".
To nije bilo jedino što je "pošlo po zlu"... Prema rečima jednog biskupa, još jedna stvar nije baš išla po planu.
"Neću baš da sramotim pojedince", rekao je biskup Čelmsforda nakon ceremonije ali nije otkrio na šta konkretno misli.
Ipak, ono što jeste otkriveno jeste da je bilo problema prilikom samog krunisanja.
Tokom samog čina, arhiepiskop je morao da se pomuči kako bi kruna ostala na glavi Čarlsa Trećeg.
Kako prenose britanski mediji, u trenutku kada je kruna Svetog Edvarda stavljena kralju na glavu, sve je stalo u sekundi. U crkvi je vladala sablasna tišina, te su svi mogli da primete da se arhiepiskop "nateže" sa krunom.
On je spustio kralju krunu na glavu i blago je okrenuo kako ona ne bi spala. Međutim, kruna je počela da klizi. Tada je hitno podigao krunu gore, pa opet je spustio na glavu pokušavajući da je stabilizije.
Tada je kruna krenula blago napred, preko čela kralja. Arhiepiskop je tada moramo malo da je "naheri" kako kruna ne bi pala kralju sa glave. Tek nakon toga je odlučio da pusti krunu i da se povuče.
Zvanično krunisanje trajalo je svega osam sekundi.
Podsetimo, kruna koju je kralj nosio u crkvi teška je 2,23 kilograma i napravljena je od čvrstog 22-karatnog zlata. Krunu krase 444 dragulja i drago kamenje, među kojima su skupi safiri, rubini, ametisti i topaz, iako su većinom svetloplavi ili plavozeleni akvamarini.
Kruna Svetog Edvarda napravljena je za Čarlsa Drugog 1661. i dobila je naziv po kruni koja je u davnoj prošlosti pripadala anglosaksonskom kralju i svecu, Edvardu ispovedniku.
(Telegraf.rs)
Video: Kralj Čarls i kraljica Kamila dva puta izlazili na balkon Bakingemske palate
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pa
Treba ga razumeti, čekao je decenijama. Svaki minut mu je dragocen, bio je strpljiv za primer. Kruna je mogla da bude malo veća, bar 3XL.
Podelite komentar
Malo cudna i usovna
Nece ni kruna na manitu glavu ...
Podelite komentar