Najstarija grobnica na zapadnoj obali Luksora ponovo dostupna javnosti
Meru je bio visoki zvaničnik na dvoru kralja Mentuotepa II, koji je vladao do 2004. godine pre nove ere, i koji je, kao i Meru, sahranjen u grobnici Severni Asasif
Nakon što je obnovljena, u Egiptu je otvorena za turiste grobnica Merua, što je najstariji lokalitet dostupan javnosti na zapadnoj obali Luksora, gde se nalaze i mnogo drugi artefakti i građevine iz doba faraona, uključujući i Dolinu kraljeva, saopštio je danas Vrhovni savet za istorijske artefakte Egipta.
Kako navodi Rojters, Meru je bio visoki zvaničnik na dvoru kralja Mentuotepa II, koji je vladao do 2004. godine pre nove ere, i koji je, kao i Meru, sahranjen u grobnici Severni Asasif, prenosi Tanjug.
Meruovu grobnicu isklesanu u kamenu restaurisali su Poljski centar za arheologiju Mediterana na Univerzitetu u Varšavi i Vrhovni savet za istorijske artefakte Egipta.
- Ovo je prva lokacija iz tako ranog perioda u Zapadnoj Tebi koja je postala dostupna posetiocima - izjavio je generalni direktor za istorijske artefakte Gornjeg Egipta Fati Jasin.
Grobnica se sastoji od hodnika koji vodi do kapele za žrtvovanje, u kojoj se nalazi postolje za statuu pokojnika, kao i tunel koji vodi do grobne komore sa sarkofagom.
- To je jedina ukrašena prostorija grobnice, sa neobičnim slikama oslikanih na krečnom malteru - rekao je Jasin.
Za Meruovu grobnicu znalo se najmanje od sredine 19. veka, a italijanski konzervatori očistili su i restaurirali neke od zidnih slika sredinom devedesetih godina prošlog veka.
Rojters navodi da su neki od najistaknutijih zvaničnika Srednjeg kraljevstva sahranjeni u grobnicama u Severnom Asasifu.
(Telegraf.rs)
Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.