Kraljevski poklon ili "krvavi dijamant"? Sve glasniji pozivi da Britanija vrati najveći afrički dragulj

 
  • 3

Pozivi da britanska kraljevska porodica vrati Južnoj Africi najveći i najčistiji dijamant na svetu, pojačali su se nakon smrti kraljice Elizabete Druge.

Poznat kao "Velika zvezda Afrike", ovaj dijamant je iskopan u jednom rudniku u Južnoj Africi davne 1905. godine. Njega su kolonijalne vlasti predale britanskoj kraljevskoj porodici, a ovaj vredan dijamant je sada postavljen na kraljevski skiptar trenutno i pripadao je kraljici Elizabeti.

Otkako je kraljica preminula, vlasti u Južnoj Africi pojačali su svoje apele za povratak i restauraciju dijamanta i mnogi od njih smatraju da je ovaj vredan komad nelegalno u rukama britanske kraljevske porodice.

Vestminsterska opatija, kovčeg kraljice Elizabete Foto: Tanjug/AP

Kraljičina smrt ponovo je pokrenula raspravu o kolonijalizmu. Južnoafrički mediji danima raspravljaju o vlasništvu nad ovim dijamantom, ali i o tome ko bi trebalo da snosi odgovornost za restauraciju.

- "Velika zvezda Afrike" mora da se vrati Južnoj Africi i to odmah. Dragulji svih država koje su nekada bile kolonije pripadaju tim državama, a njih je ukrala Velika Britanija - kaže jedan od aktivista Tanduksio Sabeljo.

Do sada je više od 6.000 ljudi potpisalo peticiju kojom zahtevaju da se dijamant vrati Južnoj Africi, piše CNN.

Među zagovornicima ove akcije su i članovi Parlamenta koji zahtevaju da se ovaj dijamant, ali i svo drugo drago kamenje koje je uzela Britanija vrate nazad.

Kraljevski poklon ili teška krađa?

Organizacija koja se stara o nakitu britanske kraljevske porodice tvrdi da je "Velika zvezda Afrike" poklon kralju Edvardu Sedmom, koji je dobio 1907. godine, dve godine nakon što je dijamant iskopan.

- Dijamant je poslat kralju preko Amsterdama 1908. godine - saopštila je organizacija.

Kraljica Elizabeta Foto: Tanjug/AP

U saopštenju se dodaje da je dijamant rođendanski poklon kralju Edvardu, kao i da ga je dobio od tadašnjih vlasti u Južnoj Africi.

Everisto Benjera, profesor sa Univerziteta u Južnoj Africi kaže da su pokloni koje su kolonijalne vlasti poklanjale kolonijalnim silama ilegalne i da je njihovo zadržavanje nemoralno.

- Poklanjanje ukradenog dijamanta ne oslobađa primaoca krivice. "Velika zvezda Afrike" je krvavi dijamant. Privatna rudarska kompanija, kolonijalna vlada i britanska kraljevska su saučesnici u ovom zločinu - kaže on.

Afričke zemlje se godinama bore da povrate predmete od kulturnog i nacionalnog značaja koje su nestale tokom kolonijalnog perioda.

Prošlog meseca Londonski muzej vratio je 72 objekta Nigeriji, koji su u Veliku Britaniju stigli za vreme vojne operacije u toj zemlji tokom 1897. godine.

(Telegraf.rs)

Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Vodolijax

    18. septembar 2022 | 20:00

    Kad bi Britanija vratila sve pokradeno bila bi siromašnija od Srbije......

  • Zvele

    18. septembar 2022 | 22:49

    Kad bi vratili svakom svoje, što su oteli njima ništa nebi ostalo....

  • Mihailović

    19. septembar 2022 | 05:49

    Šta bi ostalo kad bi sve vratili oteto po celom svetu...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA