Misterija dugonga: Da li su mitološke zavodnice mornara zaista izumrle?

   ≫ 
  • 0

Dugong, bucmasti morski sisar koji je, kako kažu mitovi, omamljivao mornare i “zavodio” ih pojavom i čarobnim glasom, nestao je iz kineskih voda pre dve decenije, pokazuju nova istraživanja, a prenosi portal Livescience.

Ubrzano izumiranje populacije dugonga

Stotinama godina, ovi nežni divovi, poznatiji kao morske krave, plivali su u kineskim vodama i čupkali morsku travu na dnu okeana fleksibilnom gornjom usnom. Ovi sisari nisu viđeni u toj oblasti više od dve decenije, zbog čega je međunarodni tim naučnika pokrenuo istraživanje sa lokalnim ribarskim zajednicama u četiri kineske provincije, radi dobijanja dokaza o nestalim dugonzima (Dugong dugon).

Istorijski zapisi o dugonzima dostigli su vrhunac oko 1960. godine, a zatim su se proredili od 1975. nadalje. Ribari ih nisu viđali nakon 2008. godine, a naučnici u Kini nisu primetili dugonga u divljini od 2000. godine, objavljeno je u časopisu Royal Society Open Science.

„Na osnovu ovih nalaza, primorani smo da zaključimo kako su dugonzi doživeli brzi kolaps populacije tokom poslednjih decenija i da su izumrli u Kini“, napisali su naučnici u studiji.

Život u tropskim plićacima

Dugonzi imaju punačka tela, široka, opuštena lica i spljošten, nagnut rep kao delfini. Odrasle jedinke su dugačke do četiri metra i teže više od 400 kilograma, navodi Svetski fond za prirodu (WF). Oni liče na morske krave, ali dok podvrsta lamanti naseljava slatkovodne ekosisteme, dugonzi žive u plitkim tropskim okeanskim prebivalištima, od istočne Afrike do polinezijske Republike Vanuatu. Oni grickaju morsku travu isto kao što kopnene krave pasu na bujnim livadama na kopnu. To su jedini morski sisari koji se hrane isključivo biljkama.

Ni morska krava ni dugong ne liče na ljude, a kamoli na privlačne žene sa dugom kosom i ribljim repovima. Mornari su verovatno nakratko viđali ova morska bića, a ona su se u njihovim glavama preobražavali u lepotice koje su ronile ispod talasa. Međutim, stvarna priča o ljudima i dugonzima nije bajka. Pošto dugonzi pasu u blizini obala, često se sudaraju sa čamcima i bivaju zarobljeni u ribarskim mrežama. Ljudske aktivnosti poslednjih decenija dramatično su smanjile ili uništile njihova prebivališta na obalama.

Nestanak podvrste - veliki gubitak za prirodu

Nekolicina ljudi je prijavila da je videla dugonga u kineskim vodama u poslednjih pet godina, ali su to nepotvrđene informacije. Iako neki dugonzi verovatno još žive u severnom delu Južnog kineskog mora, primećene životinje možda su pogrešno identifikovane ili pripadaju stabilnijim populacijama podvrsta koje žive u blizini Filipina.

“Gotovo je nemoguće da će dramatičan pad populacije koji je ova vrsta doživela poslednjih decenija biti zaustavljen ili preokrenut u trenutnim uslovima“, navodi se u studiji.

„Verovatni nestanak dugonga u Kini je veliki gubitak“, saopštio je Semjuel Turvi, koautor studije i profesor londonskog Instituta za zoologiju. „Njihovo odsustvo ne samo da se odražava na funkciju ekosistema, nego i služi kao poziv za buđenje – podsetnik da bi vrsta mogla izumreti pre pokretanja akcije za njen opstanak”.

(Telegraf.rs)

Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA