Sve izlegle morske kornjače na Floridi su ženke: Mužjaci su već bili u manjini, evo zašto ih je sve manje
Bolnica za kornjače na Floridi objavila je da su sve kornjače koje su testirali u poslednje četiri godine bile ženke, što je zabrinjavajući trend koji se pripisuje klimatskim promenama.
Naime, temperatura peska u koji morske kornjače polažu jaja utiče na pol mladunaca. Gledajući globalno, mužjaci su već ionako u manjini među morskim kornjačama - jedan na prema deset ženki. A kako pesak postaje topliji, izleže se sve manje i manje njih.
- Stručnjaci još uvek nisu sasvim saglasni kako će ovaj trend uticati na opstanak vrste. Bez obzira na to, klimatske promene stvaraju veliki pritisak na ugrožene životinje - rekla je ekološkinja Lusi Houks sa Univerziteta Ekseter za Business Insider.
- Imamo sedam vrsta morskih kornjača, a kako postaje toplije, izleže se sve više ženki - dodala je.
Isti problem i u Australiji
Američka Nacionalna agencija za istraživanje okeana i atmosfere (NOAA) navodi da će se iz jaja položenih u pesku toplijem od 31 stepeni Celzijusa izleći ženke morskih kornjača.
- U poslednje četiri godine su leta bila najtoplija od istorije merenja. Naučnici koji analiziraju mlade i jaja morskih kornjača u poslednje četiri godine nisu pronašli mužjake, samo ženke - rekla je za Reuters Bete Cirkelbah, upravnica bolnice za kornjače u Maratonu na Floridi.
Međutim, ovaj problem nije samo ograničen na određeno područje Sjedinjenih Država. Istraživanje iz 2018. je pokazalo da su 99 odsto kornjača u istočnoj Australiji takođe bile ženke.
Mužjaci će nestati?
Stručnjaci su podeljeni oko toga šta bi to moglo značiti za populaciju morskih kornjača.
Biolog Dejvid Ovens sa Univerziteta Koledž of Čarlston rekao je 2018. za Washington Post da u roku od nekoliko decenija do jednog veka "neće biti dovoljno mužjaka u populaciji morskih kornjača".
- Manji broj mužjaka mogao bi dovesti do neodrživo niske genetske raznolikosti među morskim kornjačama - rekla je za Reuters Melisa Rosales Rodrigez, stručnjak za morske kornjače iz Zoološkog vrta u Majamiju.
Houks, međutim, smatra da stvar nije tako jednostavna.
- Nije za sada poznato šta je optimalna ravnoteža među polovima morskih kornjača. Uobičajeno je da se izleže oko 90 odsto ženki, a dokazi pokazuju da je potrebno samo nekoliko mužjaka da oplode sva jaja - kazala je Houks.
- Stoga je moguće, na primer, da povećanje broja ženki bude neka vrsta evolucijskog prilagođavanja kako bi se spasila populacija - dodala je.
Naime, nekoliko studija je pokazalo da se mužjaci ipak mogu izleći iz vrućeg peska ako je on dovoljno vlažan.
Urbanizacija plaža
- Ako u potpunosti nestane mužjaka, to bi ugrozilo populaciju. Međutim, mislim da se to neće tako skoro dogoditi. Ipak, treba napomenuti da klimatske promene utiču na staništa tih životinja. Sve je više oluja koje mogu uništiti hiljade gnezda odjednom, a porast nivoa mora može poplaviti jaja i time ubiti plod - rekla je Houks.
- Najbolja stvar koju možemo da uradimo jeste da ograničimo razvoj plaža na kojima morske kornjače polažu jaja, odnosno da smanjimo broj novih hotela i drugih objekata koji se grade pored plaže - smatra Houks.
Video: Baškarile se na suncu, ljudi ih fotkali kao da su top modeli: Kornjače otvorile sezonu sunčanja
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.