Priče o žiteljima starog Beograda sahranjenim na Novom groblju u Beogradu – Gligorije Giga Geršić

 
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Gotovo je sigurno da je jedna od nazanimljivijih i najekcentričnijih osoba sahranjenih na Novom groblju u Beogradu, pravnik, esejista, pisac, prevodilac, profesor, jedan od najpolodnijih srpskih pravnih autora, političar, Ministar pravde u nekoliko mandata i član Srpske Akademije Nauka i Umetnosti, Gligorije Giga Geršić (1842-1918).

Giga Geršić je rođen u Beloj Crkvi u porodici koja je dala direktore gimnazije i lekare. Studirao je u Beču i Pešti. Rano je počeo da se bavi politikom i ubrzo se uključio o radikalne omladinske pokrete, te je postao član Narodne Radikalne Stranke. Po povratku u Beograd u dvadeset četvrtoj godini, postao je profesor prava na Velikoj školi. U toku profesionalne karijere, tri puta je bio postavljan za ministra pravde, ali ni jedan mandat nije izdržao do kraja, jer je imao običaj da se sukobljava sa uticajnim osobama.

Giga Geršić Foto: JKP Pogrebne usluge

Kraljev prijatelj

Iako gotovo osuđen za veleizdaju, povodom navodnog učešća Narodne Radikalne Stranke u pobuni protiv Kralja Milana, Geršić je oslobođen optužbi i rehabilitovan, dok je u narednom periodu uspeo da uspostavi prisno prijateljstvo i postane lični savetnik Kralja. Priča se da je Kralj Milan izuzetno cenio njegove savete, kako profesionalne, tako i privatne i sa njim delio najintimnije tajne: pričao mu je o bračnim nedaćama sa Kraljicom Natalijom, kao i problemima povodom neprimernog ponašanja princa prestolonaslednika. Kralj Milan je povremeno imao običaj da odloži zvanične obaveze, kako bi mogao da ode na ručak kod svog prijatelja. Kada je Geršićeva supruga Marina spremala njegovo omiljeno jelo – punjene tikvice, bilo je sasvim sigurno da će gost na ručku biti njegovo veličanstvo kralj, koji je uživao u ovom jelu, gotovo isto kao i u društvu svog dragog prijatelja.

Ispit za kafanskim stolom

Giga Geršić je voleo da provodi vreme u lokalnim kafanama, iako nikada nije pio alkohol. Njegov porok su bile karte. Priča se da je jednom, nakon čitave noći provedene igrajući karte u Grand Hotelu, negde oko 8 časova pre podne, jedan od igrača se uljudno izvnio ostalima, rekavši da mora da ide, s obzirom da ima važne obaveze:

"Zašto prekidate partiju, mladiću?" – pitao je profesor Geršić.

"Imam ispit na fakultetu."

"Koji ispit?" – upitao je profesor.

"Rimsko pravo" – Odgovorio je mladić.

"Kod koga polažete?" – insistirao je Gerišić.

"Ovaaaj... kod Vas profesore!"

Geršić je zabranio studentu da napusti partiju i održao ispit na licu mesta. Profesor nije bio popustljiv. Pitanja su bila teška, ali je student bio spreman, tako da mu je profesor dao najvišu ocenu i naterao ga da završe partiju.

Giga Geršić Foto: JKP Pogrebne usluge

Strah od promaje

Može se reći da je malo toga plašilo Gigu Geršića, ni zatvor, pa čak ni kralj Milan. Postojala je međutim jedna stvar koje se užasavao. Da li se radilo o njegovom kabinetu na Univerzitetu, amfiteatru, restoranu... gde god je boravio, profeor je zahtevao da prozori budu čvrsto zatvoreni, čak i u najtoplije letnje dane, dok se on za to vreme hladio lepezom. Jednom kada ga je domar ljubazno upitao da li može da otvori prozore amfiteatra jer će se svi pogušiti, Geršić je odgovorio: "Ako tebe ubije promaja, pronaći će novog domara. Ali ako ja umrem, gde će da nađu ovakvog profesora, koji će davati ovim studentima visoke ocene, čak i kad ih nisu zaslužili?"

Neobična poslednja želja

Giga Geršić će biti zapamćen kao jedan od najopuštenijijih univerzitetskih profesora, šarmatni ekscentrik, hedonista i boem, ali i kao izuzetan govornik i jedan od najobrazovanijih intelektualaca u Srbiji toga vremena. Preminuo je 8. marta 1918. godine u 76. godini, a sahranjen je na Novom groblju u Beogradu (parcela 26, grobnica 18 – III). Sahrani je prisustvovao gotovo ceo tadašnji Beograd. Po poslednjoj želji Gige Geršića tri predmeta su stavljena u njegov kovčeg: špil karata, paklica cigareta i lepeza.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Ova baka je kao Grinč koji je ukrao Božić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA