Japanac slučajno dobio na računu više od 300.000 evra iz fonda za borbu protiv kovida: Sve je prokockao?

 ≫ 
  • 5

Japanac koji je slučajno dobio više od 300.000 evra iz fonda za pomoć za borbu protiv kovida, prokockao je sav novac za samo dve nedelje i sada je nestao.

Više od 450 domaćinstava sa niskim prihodima trebalo je da dobije pomoć od vlade u iznosu od oko 700 evra, kako bi im se ublažio finansijski pritisak. Umesto toga, ceo fond od 46,3 miliona jena - 300.000 evra - uplaćen je na račun neimenovanog 24-godišnjeg muškarca, koji je svakog dana, oko dve nedelje, podizao gotovinu za koje lokalni mediji tvrde da ih je prokockao.

- Već sam premestio novac. Ne može da se vrati. To se više ne može poništiti. Trenutno nemam novca i nemam ništa imovine u toj vrednosti. U stvari, teško ga je vratiti - citirali su mediji ovog Japanca.

Njegov advokat je izjavio da je njegov klijent sarađivao, ali policajci trenutno ne mogu da mu uđu u trag.

- Nakon provere prijave, razmotrićemo stvar kako bismo mogli da je rešimo - izjavio je advokat.

Gradonačelnik ABU-a, prefektura Jamaguči, Norihiko Hanada, rekao je da bi bilo „neoprostivo“ da je ovaj čovek prokockao sav novac.

Dame Meg Hillier, predsednica Komiteta za javne račune, rekla je da je broj grešaka i mogućnost za prevarante da pristupe šemama podrške kovidu „neprihvatljiv“.

- Izgubljeno je oko 15 milijardi funti novca poreskih obveznika od šema i zajmova. Ali očekuje se da će ta cifra biti mnogo veća jer se još ne zna koliko je novca izgubljeno zbog prevara i grešaka u vladinom odgovoru na kovid. Procenjuje se da će samo "šema za odsustvo" izgubiti 6,2 milijarde evra zbog prevare i grešaka - rekla je Hiler.

Komisija za javne račune zabrinuta je što Ministarstvo finansija trenutno ne planira da u budućnosti razlikuje troškove za kovid od uobičajene potrošnje odeljenja.

- Nedostatak spremnosti i planiranja, u kombinaciji sa slabostima u postojećim sistemima širom vlade, doveo je do neprihvatljivog nivoa grešaka, rasipanja, gubitaka i otvaranja za prevarante koji će na kraju otimati od sadašnjih i budućih poreskih obveznika milijarde evra. Od suštinskog je značaja da sve dok budemo plaćali troškove kovida, a to je najmanje narednih 20 godina, posebno vodimo računa o tome na šta su potrošeni. Vlada na ovaj način mora da odgovari svim budućim poreskim obveznicima. Ovo je najvažnije da se osigura da bi se izvukle pouke kada dođe do sledeće velike krize – bilo da je klimatska, zdravstvena ili finansijska - poručila je Hiler.

Video: Meditiraju pod ledenim vodopadom kako bi ublažili stres izazvan korona virusom

(Telegraf.rs)

Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA