Naučnici korak bliže neograničenom izvoru energije

  • 13

Naučnici su oborili novi rekord oslobađanjem trajne energije fuzije od neverovatnih 59 megadžula.

Naučnici, okupljeni u jednom od najvećih istraživačkih konzorcijuma - EUROfusion, oborili su novi rekord oslobađanjem trajne fuzijske energije od 59 megadžula. Ovo postignuće na JET-u u Velikoj Britaniji, najvećem i najmoćnijem operativnom tokamaku na svetu, demonstracija je punog potencijala fuzije u isporuci sigurne, održive i niskougljične energije, piše Jutarnji.

Rekord je ostvario tim od čak 4.800 istraživača, stručnjaka, studenata i radnika iz cele Evrope u sklopu EUROfusion-a, koji finansira Evropska komisija, a čiji su neizostavni deo eksperimentalni fizičari s Instituta Ruđer Bošković (IRB).

Fuzija je proces spajanja jezgra lakih atomskih elemenata pri čemu se oslobađa ogromna količina energije.

U procesu realizacije fuzije kao izvora energije, ključan korak je naučiti kako stvoriti i kontrolisati visokoenergetske plazme. Za to naučnicima služe i eksperimenti koji se sprovode na uređajima poput JET - Joint European Torus), najvećeg operativnog tokamaka u britanskom centru Kulhamu u kome se eksperimenti sprovode od 1984. godine.

Reč je o uređaju na kojem se postižu temperature i do 10 puta veće od onih u središtu Sunca. Ovaj uređaj je ključna ispitna stanica za početak rada Međunarodnog termonuklearnog eksperimentalnog reaktora (ITER) koji se gradi u francuskom nuklearnom centru u Provansi.

Oko 22 milijarde evra vredni ITER je najveći međunarodni naučni projekat današnjice na kome zajednički sarađuju EU, Kina, Japan, Južna Koreja, Indija, Rusija i SAD. Te politički često suprotstavljene zemlje ujedinjene su u zajedničkoj nameri da na Zemlji stvore "mini Sunce", odnosno da proizvodnjom energije pomoću fuzije reše energetske probleme naše planete. Gradnja ITER-a je počela 2006. godine, a završetak se očekuje oko 2025. godine.

JET može postići uslove slične onima u ITER-u i budućim fuzijskim elektranama, te je jedini operativni tokamak na svetu koji može koristiti istu mešavinu goriva deuterij-tricij (D-T) koji planiran za te uređaje.

Novi rekord ostvaren je u sklopu kampanje eksperimenta koju je pokrenuo EUROfusion kako bi demonstrirao razmere postignuća u istraživanjima tokom dve decenije istraživanja i kako bi se optimalno pripremili za početak rada ITER-a, veće i naprednije verzije JET-a.

(Telegraf.rs)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • sasa

    9. februar 2022 | 15:10

    Bravo! Nauka ujedinjena u razvoju tehnologije koja nije oruzje. Da ovakvi naucnici vode drzave tesko da bi bilo medjusobnih nesuglasica.

  • Cro

    9. februar 2022 | 20:27

    Jadan nas Tesla, sad se prevrce u grobu.

  • Stalker Senka Černobila

    9. februar 2022 | 18:29

    Oni znaju kolika temperatura je u sredini sunca... Ne znaju ni na nebu šta ima još...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA