DNK analiza potvrdila: Pronađeni ostaci pripadaju ubijenom ruskom caru
Ruska pravoslavna crkva je ranije osporila autentičnost otkrivenih posmrtnih ostataka
Nakon decenija sporenja o autentičnosti ostataka, koji navodno pripadaju članovima ruske carske porodice, koji su ubijeni tokom revolucije 1918. godine, Ruska pravoslavna crkva je privela kraju šestogodišnju istragu i planira da objavi rezultate krajem ove godine.
Crkva je prošle sedmice izdala izveštaj komisije, koja je osnovana 2015. godine, i navela da je obnovljena istraga o identitetima tela zbog novih naučnih dostignuća, i da je ta analiza otkrila podudaranje između jednog skeleta, za koji se smatra da je skelet ubijenog cara Nikolaja II, i uzoraka DNK uzetih od njegovog oca Aleksandra III.
- Nauka ne stoji u mestu. Tokom tri decenije od prve ekspertske analize, pojavile su se nove mogućnosti i metode naučnog proučavanja. Na primer, došlo je do kvalitativnog napretka u genetici, što je omogućilo naučnicima da sa poverenjem govore o stvarima koje su ranije bile samo hipoteze - navodi se u saopštenju.
U izveštaju se navodi da su upoređene kosti, za koje se veruje da pripadaju caru Nikolaju Drugom, sa DNK uzorcima Aleksandra III i da je utvrđena veza očinstva od čak 99,9999988%.
Ostaci većine članova porodice prvi put su otkriveni 1979. godine, ali Sovjetski Savez nije zvanično priznao njihovo postojanje sve do 1989.
Tokom naredne decenije naučnici su utvrdili da su tela pripadala carskoj porodici, ali iako su položena 1998. godine, Pravoslavna crkva je odbila da ih zvanično prizna i kritikovala je rezultate analize kao nedovoljne.
Crkva je zabranila i pokop još dva tela koja su pronađena 2007. godine, koja, prema tvrdnjama naučnika pripadaju deci Romanovih i koji nisu pronađena u masovnoj grobnici gde su pronađeni drugi ostaci.
U izveštaju koji je objavljen pre nekoliko dana, komisija je saopštila da je nova studija odrađena "transparentnije" u odnosu na prethodne analize.
Osim što nudi detaljan pregled naučne analize ostataka u istrazi, izveštaj takođe uključuje rezime istorijskog istraživanja koje je komisija preduzela da pokuša da razume kako, kada i gde je kraljevska porodica ubijena, i šta se desilo sa njihovim telima. Crkveno rukovodstvo će u maju odlučiti da li će zvanično priznati posmrtne ostatke.
Car Nikolaj II i njegova porodica odvedeni su u Jekaterinburg nakon što su godinu dana ranije evakuisani u Sibir nakon Februarske revolucije 1917. godine. Naredne godine boljševici su ubili cara, njegovu suprugu Aleksandru i njihovo petoro dece, uključujući prestolonaslednika Alekseja.
Nakon što je porodica ubijena, Jekaterinburg je privremeno pripao Beloj armiji, a vođe su naručile istragu o ubistvima. Istražitelj Nikolaj Sokolov pronašao je stvari Romanovih u blizini lokalnog rudnika i utvrdio da su njihove ubice leševe bacile u jamu, spalile ih i završile posao sumpornom kiselinom. Nije otkrio ostatke, koji su premešteni na drugo mesto. Na mestu rudnika trenutno se nalazi svetilište, koje je mesto hodočašća nekih pravoslavnih vernika.
Video: Flaša konjaka sa dna mora košta kao stan u Beogradu a bila je namenjena za ruskog cara
(Telegraf.rs)
Video: Radnika milimetar delio od smrti: Sam Bog ga je pogledao
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mixx
Živ bio 🍺🤣🪗
Podelite komentar