Alisa, dete o kojem se najviše priča u Rusiji: Ima 9 i već ide na fakultet, braća i sestre je možda i preteknu

 
  • 12

Devetogodišnja brucoškinja Alisa Tepljakova položila je dva od četiri ispita, rekao je portparol Moskovskog državnog univerziteta za RT. Priča o Alisi, devojčici iz Rusije koja je sa devet godina krenula na fakultet, zaokupila je pažnju nacije i nastavlja da izaziva rasprave.

Alisa Tepljakova je verovatno najpoznatije i dete o kojem se najviša priča u Rusiji. Ima samo devet godina, ali je već studentkinja univerziteta. Alisina braća i sestre su takođe daleko ispred u svom školovanju. Neki bi čak mogli da pokušaju da uđu na univerzitet ranije od svoje sestre.

Da li su ta deca proizvod ranog obrazovanja ili imaju prirodan dar? Može li i treba li petogodišnjak da uči hemiju i matematiku? RT Documentary pokušava da dobije odgovore na ova pitanja.

Tepljakovi imaju sedmoro dece i sami brinu o svom potomstvu, bez pomoći dadilja ili baka i deka. Sva deca se školuju kod kuće.

Najstarija Alisa je već na fakultetu. Hajmdal je položio testove za devetu godinu sa sedam godina. Petogodišnja Leja je završila četvrti razred. Sa četiri godine Tera se sprema za školu. Ejlung ima dve i već uči da čita. Fejlung i Tesej, najmlađi, su jedino dvoje koji još uvek ne obaraju nikakve rekorde.

- Ono što radimo je zapravo revolucionarno u smislu podučavanja. To je revolucionarno u razvojnoj psihologiji jer postoji koncept da osećaj postojanosti i logično razmišljanje ne može da se razvije kod deteta mlađeg od 12 ili osam godina. A naša deca mogu da polože testove za 9. razred sa sedam godina - kaže Jevgenij Tepljakov, Alisin otac.

Tepljakovi ne veruju da su neka deca rođena nadarena. Oni misle da se inteligencija svakog deteta može - i treba - razviti što je ranije moguće. Zato su kreirali svoj metod ubrzane nastave.

Njihove metode su se pokazale tako uspešnim da Natalija ponekad ne razume svoju decu - tako su dobro obaveštena u različitim predmetima.

- Skoro da ne mogu da razgovaram sa njom o biologiji, verovatno geografiji i o drugim predmetima - rekla je Natalija, Alisina majka.

Alisini roditelji su želeli da ranije krene u školu jer su joj čitanje, pisanje i matematika napredovali sa četiri godine. Ali škola je rekla da je premlada. Zbog toga su Evgenij i Natalija odlučili da školuju svoju decu kod kuće.

- Ne prihvataju da idete svojim tempom, oni žele da sednete i radite kao i svi drugi. Bilo je mnogo psihologa koji su odveli dete u stranu i rekli joj: "Trebalo bi da kreneš u školu sa sedam". Mnogi ljudi su govorili: "Ona pogrešno crta čoveka. Ona ne može da ide u školu. Čoveku nedostaje nekoliko prstiju na rukama" - kaže Jevgenij.

U jesen 2021. godine Alisa je krenula na Moskovski državni univerzitet - jednu od najprestižnijih visokoškolskih ustanova u Rusiji.

Alisa je izabrala psihologiju kao svoju buduću profesiju.

Nažalost, na prijemnom nije dobila dovoljno bodova da bi se kvalifikovala za državnu stipendiju za obrazovanje. Ali uvereni da će proći dobro, njeni roditelji su ipak odlučili da bi trebalo da ide na univerzitet.

- Ona je već pratila univerzitetski nastavni plan i program. Već je pročitala skoro sve udžbenike. Pročitala je udžbenike psihologije. Pročitala je dosta udžbenika biologije. Sada će samo savladati i produbiti svoje znanje - rekao je njen otac.

Pošto Alisa ima samo devet godina, Tepljakovi su zatražili od univerziteta da joj napravi poseban raspored kako bi njeni roditelji mogli da je prate na predavanja. Međutim, plan nije funkcionisao kako je planirano.

RT Documentary je želeo da se sa Alisom nađe na univerzitetu, ali se čini da ona tamo ne odlazi tako često. Tepljakovi su imali stalne sporove sa univerzitetom. Alisin otac se žalio da ne može da prati svoju ćerku na predavanja i da joj univerzitetske vlasti neće izraditi individualni nastavni plan i program, iako joj je trebalo samo mesec dana da savlada nastavni plan i program za ceo semestar.

- Alisa nije lično pohađala časove od 10. septembra. Koliko sam razumeo, nije uradila nijedan test. Predložili su da prilagodimo nastavni plan i program kako bi se prilagodili Alisinim sposobnostima. Odgovorili smo da pošto ne viđamo Alisu na univerzitetu, ne znamo kakve su njene sposobnosti - rekao je Aleksandar Tostov, šef katedre za neuropsihologiju Moskovskog državnog univerziteta.

Otac devojčice i dalje insistira na tome bi Alisa mogla da diplomira za dve godine. Međutim, odsek psihologije nikada ovako nešto nije video, niti je primio tako mladog studenta.

- Ima još jedan problem. Što se tiče studenata psihologije, sa njima razgovaramo o seksualnosti, o odnosima. Ne razumem kako sve ovo naučiti devetogodišnjaka. Zato što postoje određena starosna ograničenja. Da li će njen otac pokrivati njene oči i uši kada se o tim stvarima raspravlja na času? - pitao je Tostov.

Cena uspeha

Alisina priča je dovela do rasprave u medijima i među stručnjacima. Ali, osim oduševljenih komentara i čuđenja nad talentima devojke, to je izazvalo skepticizam, pa čak i kritike nekih stručnjaka.

- Nažalost, mnogi roditelji, čak i oni najdivniji, nameću svoju viziju deci. "Moraš da budeš ispred! Moraš da im pokažeš! Morate ovo da uradite! Zašto nisi prvi? Zašto nisi..." Vidimo mnogo takve dece - kaže Natalija Šumakova, doktor psihologije.

Ona ističe da ima puno takvih slučajeva, gde su roditelji pogrešili u razvoju svoje dece zahtevajući od njih ta dostignuća.

- Ta deca pate od mnogih stvari... od nervoznih tikova do odustajanja od posla i kasnijeg potpunog napuštanja sfere. Oni sagorevaju - rekla je Šumakova.

Video: Bliznakinje iz Hrvatske za deset sekundi saberu i oduzmu 800 brojeva

(Telegraf.rs)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Marija

    31. januar 2022 | 18:33

    Dobro mozda nekom ovo nije normalno ali da li je normalno i pa pametna deca zeljna znanja moraju da sede i uce sa onom decom koja nemaju zelju za ucenjem i koju nista ne zanima, debilne stvari. Moj sin je bio ispred svoje generacije tri godine i ogranicili su ga da mora da prisustvuju casovima koje je odavno prevazišao samo zato sto pripada toj generaciji. Kad god je pitao za nesto vise rekli su mu da je plan i program skolstva takav i da ne zuri jer ima vremena. U inostranstvu takva deca napreduju shodno svom kapacitetu a ovde budu stopirana i ugusena.

  • Dragan

    31. januar 2022 | 17:20

    Treba li dete da ima detinjstvo ili da bude žrtva kompleksa svojih roditelja?

  • Ignja

    1. februar 2022 | 08:48

    Ovo sto rade svojoj deci je velika glupost. Oduzimaju deci vrsnjacke radosti , igru, decije radosti. Jednog dana posle dvadesete godine ta deca ce patiti za propustenim. Ima vremena i za nauku sve u svoje vreme. Mozda roditelji lece svoje komplekse ovako preko svoje dece. Kazem mozda

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA