U Kini pronađen fosil dinosaurusa sklupčanog u jajetu
Jaje je dugačko oko 17 centimetara, a dužina dinosaurusa, koji je u jajetu bio sklupčan, procenjena je na 27 centimetara
Otkriće fosila dinosaurusa savršeno sklupčanog u jajetu moglo bi da pomogne u shvatanju veze između dinosaurusa i ptica.
Fosil star 70 miliona godina nastao je od kostura dinosaura oviraptora, a dobio je nadimak "Beba Jinglijang" po kineskom muzeju u kojem se fosil trenutno nalazi.
- Kosti beba dinosaurusa male su i krhke te se tako vrlo retko fosiliziraju - ovo je zbilja retko. To je neverovatan primerak. Radim na ovome već 25 godina i još nisam videla nešto slično - rekla je Darla Zelenicki, vanredna profesorka na Odeljenju za geonauku Univerziteta u Kalgariju.
Dodala je kako se jako malo zna o tome što se događalo u jajetu dinosaurusa pre nego što se izlegne, baš zbog toga što postoji jako malo embrionalnih kostura, naročito onih koji su potpuni i sačuvani.
Welcome 'Baby Yingliang'! An oviraptorosaur embryo lying inside an egg. This little dinosaur has a bird-like prehatching posture! In the team with @LidaXing1982, @SteveBrusatte and colleagues. Open access in @iScience_CP, https://t.co/6fM0UAuLui pic.twitter.com/GbS9UiO1iN— Fion Ma (@FionMaWS) December 21, 2021
Jaje je dugačko oko 17 centimetara, a dužina dinosaurusa, koji je u jajetu bio sklupčan, procenjena je na 27 centimetara. Naučnici veruju da je puna odrasla veličina tog dinosaurusa od 2 do 3 metra.
Naučinici iz Kine, Ujedinjenog Kraljevstva i Kanade proučavali su položaje bebe Jinglijanga i drugih prethodno pronađenih embriona oviraptora.
Zaključili su da su se dinosaurusi kretali i menjali poze pre nego što su se izlegli na način sličan ptićima.
Kod modernih ptica takvi su pokreti povezani s embrionalnim ponašanjima koje kontroliše središnji nervni sistem i kritična su za uspešan razvoj.
Fosil završio u skladištu
- Iznenadili smo se kad smo videli ovaj embrion lepo očuvan u jajetu dinosaurusa, kako leži u ptičjem položaju. Ovo držanje pre nije bilo prepoznato kod neptičjih dinosaurusa - rekao je Vaisum Ma sa Univerziteta u Birmingemu.
Sve ptice su direktno evoluirale iz grupe dvonožnih dinosaurusa poznatih kao teropodi.
Fosil je pronađen u kineskoj provinciji Jianksi, a kupio ga je 2000. Liang Liu, direktor kineske kompanije "Yingliang Group". Završio je u skladištu, uglavnom zaboravljen i tamo je proveo 10 godina, sve dok nije muzejsko osoblje pregledalo kutije i pronašlo fosil tokom izgradnje Muzeja istorije prirode kamena Yingliang.
Video: Nekada su leteli Brazilom i pili krv: Pronađena vilica vampira stara 100 hiljada godina
(Telegraf.rs)
Video: Radnika milimetar delio od smrti: Sam Bog ga je pogledao
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
🙄
Sad ga čačkajte, pa nek ''izađe'' opet neka boleština
Podelite komentar
534
Ako ga pojedu dogodine nema letovanja.
Podelite komentar