Iscurili detalji plana u slučaju smrti kraljice: Šta je prvi potez kad Elizabeta umre?

 
  • 13

Tajni dokumenti otkrivaju "strategiju"

Kraljica Elizabeta, Džo Bajden, Kamila Bajden Foto: Tanjug/AP

Plan Vlade Velike Britanije u slučaju smrti kraljice Elizabete II predviđa "pomračenje" na društvenim mrežama i zabranu retvitovanja.

Tajni dokumenti, koji nose kodni naziv "Operacija Londonski most", u koji je Politico, imao uvid, otkriva planove za sahranu i brigu da li vlada ima dovoljno resursa da čitav plan i sprovede.

Strategija za društvene mreže ima ključnu ulogu, a to uključuje i plan da se boja zvaničnog sajta kraljevske porodice pretvori u crno i da stoji samo kratko obaveštenje o kraljičinoj smrti. Isto tako, sajtovi vlade i institucija, kao i stranice društvenih mreža imaće crni baner. Neće biti objavljivan nikakav sadržaj koji nije hitan, a retvit će biti zabranjen, u slučaju da se ne odlučio drugačije.

U dokumentima stoji i da će kofer sa telom Kraljice biti prenet iz Bakingemske palata u palatu Vestminster, gde će biti položen na postolje i biće otvoren 23 sata dnevno naredna tri dana. Važne ličnosti će imati posebne propusnice i određeno vreme kada će moći da odaju počast kraljici.

Državna sahrana biće održana deseti dan od njene smrti i biće proglašen dan žalosti koji neće sloviti za državni praznik. Zbog toga, ukoliko padne na radni dan, poslodavci će imati pravo da svojim zaposlenima daju slobodan dan, a ukoliko bude tokom dana vikenda, zaposleni neće imati pravo na dodatni slobodan dan.

Podsetimo, i ranije su curili detalji o čuvenoj operaciji "Londonski most". Prema tom planu premijer će o kraljičinoj smrti biti obavešten rečima "Londonski most je pao". Ta će šifra otpočeti ceo niz događaja i procedure o tome kako će vest biti saopštena javnosti.

Iako su procurili novi podaci, kraljica, koja ima 95 godina, po svemu sudeći je dobrog zdravlja, i nema nagoveštaja da su ovi planovi bili hitno revidirani.

Mediji podsećaju da u planu operacija "Londonski most" i "Prolećna plima", koja sadrži niz protokola o ustoličenju princa Čarlsa, je do detalja razrađeno šta i kako treba da bude urađeno. U dokumentima se naslućuje i strah u slučaju da ne postoji dovoljno ljudstva da sve bude po protokolu. Naime, postoji bojazan da bi građani mogli da se ljute što zastave na zgradi vlade nisu spuštene na pola koplja deset minuta nakon objave o kraljičinoj smrti, zato što ne postoji službenik za zastave.

U dokumentu je izražena i bojazan Ministarstva spoljnih poslova o tome kako da se odobri ulazak velikom broju turista, do toga kako da vlasti reaguju u slučaju pretnje od terorističkog napada, ili u slučaju mnogi odluče da dođu u London da odaju počast kraljici.

Svi koji su uključeni u sprovođenje plana u slučaju smrti kraljice Elizabete Druge, dan njene smrti nazivaće "danom D", a svaki naredni dan sve do sahrane biće nazivan "dan D +1", "dan D+2", i tako dalje, sve do trenutka sahrane.

Podstimo, u februaru je preminuo kraljičin suprug, vojvoda od Edinburga, princ Filip i tada je pokrenuta akcija "Četvrti most".

Video: Velika Britanija ispratila je na večni počinak princa Filipa

(Telegraf.rs)

Video: Kad ti u venama teče krv heroja: Dečak bez razmišljanja spasao baku od napada razjarenog bika

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA