Glinena pločica izazvala buru u svetu matematike: Pitagora nije otkrio trigonometriju, već Vavilonci
≫
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Kakva vest
Ovi "stručnjaci" su po svemu sudeći prespavali osnovnu školu. Još tad su trebali da čuju da su Vavilonci poznavali odnos stranica pravouglog trougla 1500 godina pre dokaza Pitagorine teoreme. Teorema nosi Pitagorino ime upravo zato što ju je on prvi dokazao, a ne osmislio, što je slučaj i sa mnogim drugim teoremama u matematici. Osim Vavilonaca pre Pitagorinog dokaza, znanja o odnosu stranica pravouglog trougla koristili su i Egipćani (trojka 3, 4, 5) i Indijci (5, 12, 13).
Mozda ne znam matematiku ali znam da sabiram
Kako iz duzina stranica 5, 6 i 7 moze da se dobije pravougli trougao?! Moze iz 3, 4 i 5...
Okto
I kad su se probudili videli su njih na tegli.