Slađanina kuhinja kao iz časopisa: Za malo para, a svaki detalj je pravila sa mužem
Kažu da je dom tamo gde je srce, a kuća samo ona kojoj date lični pečat. Nekad su to sitni detalji raspoređeni u domaćinstvu, kojima samo vi znate svrhu i zašto tu stoje... a nekada čitav dom odiše duhom, ljubavlju i kreativnošću. Takva je priča naših sagovornika, Slađane i Aleksandra Vukelića, koji su u dalekoj Švedskoj skockali kutak za uživanje.
U novi stan uselili su se pre nekoliko meseci, a pošto im beli zidovi, kako kažu, predstavljaju izazov, nije im trebalo dugo da krenu u uređivanje, životnom prostoru unesu boje, i učine ga savršenim. Iako su u planu, a i u toku, radovi u čitavom stanu, prvo je zablistala kuhinja. Zanimljivo je to da je ona bila blistava i ranije... Ipak, koliko god bila lepa, bila je bela i možda "previše obična" i sterilna.
Zato su naši sagovornici zasukali rukave i od nje napravili kuhinju kakvu viđate na fotografijama najluksuznijih vila i stanova.
- Imali smo ideju kako će sve izgledati, ali je improvizacija bila često prisutna i ništa još nije konačno i gotovo. Za "projekat kuhinja" glavna ideja je bila da se promeni kompletan izgled i stvori ugodan kutak - započinju priču za Telegraf.rs Slađana i Aleksandar.
I zaista, kuhinju su "preodenuli" tako da ne biste mogli da je prepoznate. Ništa u njoj više nije isto, ni pod ni plafon, a najbolje od svega jeste što su sve radili sami. Prvo za oko zapadnu fenomenalne crno-bele pločice na podu, ali onda usledi šok kada shvatite da to nije keramika, već laminat.
- U planu je da se podovi zamene, ali smo hteli brzinsko rešenje dok se to ne uradi, pa smo laminat farbali fasadnom bojom, uz pomoć šablonske folije, a sve je prvo premazano prajmerom da bi boja bila postojanija - otkrivaju naši sagovornici.
Za zidne pločice su imali drugi štos, koji ih je poštedeo dosta nereda i lupanja.
- Stare pločice nismo skidali već smo ih premazali prajmerom za keramiku i prelepili novim, koje se više uklapaju u koncept. Radna ploča je pravljena od sirove borovine, tonirana bajcom i premazana uljem za impregnaciju - kaže Aleksandar.
Svemu ovome poseban šmek dali su kuhinjski elementi, koji više nemaju ni "b" od belog, pa frontovi od medijapana sada blistaju novim sjajem.
- Elementi su od medijapana, koji je takođe tretiran prajmerom pre farbanja i akrilnim bojama mešanim sa pigmentima u prahu - dodaju Vukelići.
Kada su grubi radovi bili gotovi, usledilo je dalje "kockanje". Svaki ćošak kuhinje je fenomanalno osmišljen i tu je mnoštvo detalja koji ovaj kutak čine savršenim. Da bi ih nabavili, ma koliko nerealno zvučalo kada pogledate fotografije, Vukelići nisu obilazili fensi radnje s opremom za uređenje doma, već su police i "džidža-bidže" nabavljali na neverovatnim mestima.
- Police smo napravili po meri od repromaterijala koji se može kupiti u gvožđarama, farbarama i stovarištima građevinskog materijala. Ostali detalji su nabavljeni u second-hand radnjama i marketima starih polovnih stvari. Luster smo pravili sami, tako što smo namotavali kanap preko kablova, a grede na kojima vise sijalice su zapravo drveni kočici, koji se uglavnom koriste za fiksiranje presađenih stabala ili kao stubovi za drvene ograde - ističe Slađana.
Trpezarijski sto su sami pravili i farbali, i na kraju dobili kuhinju koja izgleda kao da su je platiti više hiljada evra. Istina je, pak, da su uložili višestruko manje.
- Teško je napraviti tačan proračun, ali ugrubo računato, za materijal smo potrošili oko 1.000 evra, što za Švedsku nije prevelika suma. Mislim da bi u Srbiji to bilo upola manje. Mi smo uspevali, dok smo živeli u Srbiji, da pronađemo jeftine materijale jer smo se držali stava da je mašta besplatna i da nije potrebno imati brendirane materijale i alate da bi se postigao željeni efekat - kaže Aleksandar.
Mašte im, srećom ne manjka. Pa zato ne samo da vole da uređuju svoj, nego su kreativnost prelili i u druge domove i magičnim transformacijama zarađuju za život. Kako to ne čine na standardan način, ulažući na stotine i hiljade evra u elemente i detalje, njihov biznis nosi veoma specifičan i originalan naziv "Stick 'n' rope".
- Ljudima sa Balkana je izraz “štap i kanap” vrlo poznat, a nama je to postala mantra - kažu sa osmehom.
Da zaista nekad nije potrebno ulagati veliki novac u renoviranje najbolje pokazuju upravo kreacijama koje rade u svom domu.
- Naš životni prostor je mesto gde imamo potpunu slobodu da eksperimetišemo sa različitim materijalima i bojama, pa je vrlo često podložan ekstremnim promenama. Organizovali smo i kreativne radionice. Cilj nam je bio da ljude naučimo da iskoriste sve što već imaju, bez velikih troškova, i da im dočaramo da renoviranje kuće ne treba da bude bauk, već zabava - kažu naši sagovornici.
Na kraju, nameće se pitanje gde pronaći ideje za uređenje. Vukelićima ni to nije teško.
- Inspiraciju pronalazimo u svemu što nas okružuje i vrlo često stare i zaboravljene stvari dobijaju novu šansu i novu ulogu - zaključuju oni.
Verujemo da će i za uređenje ostatka stana pronaći dovoljno inspiracije, a nadamo se da će ekipi Telegrafa dozvoliti da zavire i u druge prostorije kada uskoro završe i ostale radove koji su u toku.
Video: Super kul ili super jezivo? Glumac u stanu u Londonu otkrio tajni prolaz ispod kuhinjske podloge
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pa
Lepša je bila ona stara.... Stvar ukusa...
Podelite komentar
Aleksija
Ala su je renovirali...smešno
Podelite komentar
ma ajde
ovo lici na neku kuhinju iz socijalnih stanova iz inostranstva. pogledajte prozor, radojator, raspored...
Podelite komentar