Vodeni cvet proglašen insektom 2021. godine: Možete ga videti kad cveta Tisa
Vodeni cvetovi postoje oko 355 miliona godina i danas oko 140 vrsta živi u centralnoj Evropi
Međunarodna grupa entomologa izabrala je vodeni cvet za insekta 2021. godine, ali on neće dugo uživati u svojih 15 minuta slave.
Insekt, čije je naučno ime Efemeroptere, živi samo nekoliko dana - leti, pari se i polaže nova jaja.
- Ono što čini jedinstvenim ove insekte je njihov životni ciklus koji traje samo nekoliko dana: od jajašca položenog u vodu do insekta sposobnog za let i parenje - rekao je Tomas Šmit, predsednik komisije naučnika i istraživača iz institucija i organizacija za zaštitu iz Nemačke, Austrije i Švajcarske.
Vodeni cvetovi postoje oko 355 miliona godina i danas oko 140 vrsta živi u centralnoj Evropi, navela je komisija.
Uprkos njihovom kratkom životu kao odraslih jedinki, njihov razvojni ciklus je prilično dug. Ženke insekta između maja i septembra polažu hiljade jaja u vodu, koja potom padaju na dno i iz njih se za nekoliko dana izleže larva.
Larve rastu nekoliko dana i na kraju dobiju škrge, a zakopane na dnu reka razvijaju se od jedne do tri godine.
- Neposredno pre prelaska iz vodenog u kopneni život, stvara se sloj vazduha izmedju stare i nove kože odraslih larvi - rekao je Šmit, koji je direktor nemačkog entomološkog instituta Zenkenberg u Minhenbergu, istočno od Berlina.
Smanjivanjem svoje specifične težine, larva se diže do vodene površine, a kad tamo stigne, koža larve puca i za nekoliko sekundi izleće insekt. Bez delova usta i funkcionalnih creva, potpuno razvijeni insekt ima samo nekoliko dana za parenje i polaganje jaja pre nego što ugine.
Komisija svake godine, počev od 1999. bira po jednog jedinstvenog insekta kako bi "ljudima približila retke vrste".
Video: Najezda nove krilate napasti na Beograd
(Telegraf.rs/Beta)
Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.