Nakon višemesečnog testiranja, u Holandiji je održana prva sahrana pomoću "živog kovčega" koji se brzo razgrađuje jer je napravljen od micelija, vlakana koja čine podzemni deo gljiva.
- Zapravo nisam išao, ali sam porazgovarao sa rođacima, bio je to dirljiv trenutak, razgovarali smo o životnom ciklusu. Izgubio je majku, ali je bio srećan jer će se zahvaljujući ovoj kutiji vratiti u prirodu i uskoro će živert kao drvo. Bio je to razgovor sa nadom - rekao je Bob Hendriks za "Metro", osnivač kompanije "Lup", startapa koji prozizvodi ovu "živu čauru".
Hendriks je 26-godišnji biodizajner koji je studirao na Tehničkom univerzitetu u Delftu, rekao je lokalnim medijima da je ova čaura omogućila da "ljudi ponovo postanu jedno sa prirodom".
- Možemo da obogatimo tlo, umesto da ga zagađujemo - rekao je.
Micelijum neutrališe toksine i pruža svežu hranu svemu što raste iznad zemlje i od njegovih vlana se može napraviti bilo šta, od hrane do odeće i ambalaže, piše Gardijan.
- Micelijum neprestano traži otpadne proizvode, ulje, plastiku, metale i druge zagađivače i pretvara ih u hranljive sastojke za životnu sredinu. Ovaj kovčeg zapravo znači da hranimo zemlju svojim telima. Mi smo hranljive materije, a ne otpad - naveo je Hendriks.
Ovakav kovčeg će se potpuno apsorbovati u zemlju u roku od mesec dana ili šest nedelja.
Firma je za početak napravila 10 kovčega i svaki košta oko 1.250 evra, ali se očekuje da će cena padati kako bude rastao intenzitet njihove proizvodnje.
Video: Horor priča posle koje nema spavanja: Zombiji s motornom testerom rasteruju korona virus
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.