Mesecima je vreme u Sibiru neobično toplo: Naučnici tvrde da je to alarmantan znak
Dugotrajno neuobičajeno toplo vreme u Sibiru alarmantan je znak, smatraju klimatski naučnici.
Površinske temperature u Sibiru bile su u maju 10 stepeni Celzijusa više od proseka pa je prošli mesec u ovoj prostranoj ruskoj regiji bio najtopliji otkako su merenja započela 1979. godine, pokazuju podaci Copernicus Climate Change Service (C3S), programa povezanog s Evropskom komisijom. Juče je zabeleženo čak 38 stepeni.
Toplo vreme u Sibiru poklopilo se s najtoplijim majem u istoriji, pokazuju podaci C3S-a, prenosi Index.hr.
Prema klimatologu Martinu Stendelu temperaturna odstupanja na severozapadu Sibira u svibnju dogodila bi se samo jednom u 100.000 godina kad ne bi bilo klimatskih promena, piše CNN. No nije samo maj bio topliji nego inače u Sibiru, cela regija imala je razdoblja natprosečno visokih temperatura vazduha tokom zime i proleća, a posebno toplo bilo je od januara, otkriva C3S.
- Nema sumnje da je to alarmantan znak - kaže Freja Vamborg, viša naučnica C3S-a.
Sibir obično prolazi kroz velike temperaturne razlike od meseca do meseca i godine do godine i već je prethodnih godina bilo meseci u kojima su temperaturne anomalije bile veće od ovih u poslednjih šest meseci, iznosi C3S. No nije uobičajeno videti tako natprosečno visoke temperature toliko meseci zaredom.
Najtoplija zima u 140 godina
Iako se cela Zemlja zagreva, porast temperature ne događa se ravnomerno po celoj planeti, ističe Vamborg za CNN. Ona kaže da se zapadni Sibir izdvaja kao regija koja iskazuje snažniji trend viših temperatura i većih varijacija. Naučnici smatraju da se arktička regija prosečno zagreva dvostruko brže od ostatka planete, što je posledica globalnog zagrevanja, piše CNN.
Rusija je zabeležila svoju najtopliju zimu u 140-godišnjoj istoriji meteoroloških promatranja, objavio je državni Hidrometeorološki centar Rusije početkom ove godine. Čini se da toplije temperature već imaju negativno delovanje. Početkom juna ruski predsjednik Vladimir Putin uveo je vanredno stanje u sibirskom gradu Norilsku nakon što je 20.000 tona goriva iscurilo u obližnju reku iz elektrane.
Nornickel, kompanija u čijem je vlasništvu elektrana, kaže da su temelji skladišta za gorivo verovatno potonuli zbog otapanja permafrosta, što ukazuje na opasnosti koje zagrevanje predstavlja po arktičku infrastrukturu i ekosisteme, piše ruska državna novinska agencija TASS.
Prošle godine požari su harali Arktikom u nezabeleženim razmerima, emitirajući megatone stakleničkih plinova u atmosferu, prema službenim ruskim procenama, zaključuje CNN.
Video: Beli medvedi okupirali selo u Sibiru
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Naopak
Sta je Svibnju?
Podelite komentar