Svetla tačka svetskog haosa: Naučnici otkrili da pandemija ima neočekivani uticaj na životnu sredinu

 ≫ 
  • 2
Mapa Foto: Printskrin/Youtube/European Space Agency, ESA

Teško je zamisliti da u toku sverastuće pandemije postoji jedna svetla tačka. Međutim, kako su naši gradovi i životi stali, naše reke i nebo iskorištavaju prisustvo bolesti koje je zaustavilo čovečanstvo, kako bi se oporavili od ljudskog uticaja.

Pozitivni efekti po našu okolinu koje je stvorilo iznenadno širenje virusa, usporavanje ekonomije, smanjeno putovanje koje je nametnuo karantin, stavio je dramatični čep na konstantno zagađivanje vazduha i životne sredine, a efekti se mogu primetiti širom sveta.

Pandemija očistila nebo i reke

Prvi primer smanjenog zagađenja vazguha, uočen je u državi gde je sve počelo, u Kini. Covid-19 prvi put se pojavio u decembru 2019. godine, kada su zbog karantina putevi ostali prazni, jer niko više nije vozio automobile. U Vuhanu, lokalno stanovništvo zadivljeno je što ponovo vidi čisto plavo nebo, jer je njihov grad 90% vremena prekriven smogom. Kod njih je zagađenje toliko da je opasno po zdravlje.

Sankcije koje su prouzrokovale smanjenje putovanja uticalo je na nivoe zagađenja u celoj Kini. Satelitski snimci koje je NASA napravila, pokazala je konstantan pad azot-dioksida(NO2) na teritoriji Kine, od početka nove godine. NASA tvrdi da je ovaj uticaj delom zbog toga što je ekonomija usporila zbog izbijanja virusa.

Isti efekat viđen je i u Italiji, državi koju je pored Kine, virus najviše pogodio. U Italiji danas ima 24.747 potvrđenih slučajeva, a preminulo je 1.809 ljudi. Podaci koje je Evropska svemirska agencija uspela da prikupi uz pomoć Kopernikus Sentinel-5P satelita pokazuju da su izolacija i zatvaranje gradova, doveli su do oštrog pada azot-dioksida - prenosi Ifl science.

Pandemija uticala je i na plovne puteve u Italiji. Video koji je nedavno postavljen na interenetu, pokazuje dramatičnu transformaciju kanala u Veneciji, koji su postali kristalno čisti zbog ozbiljnog smanjenja turizma. Odsutnost turista i značajno smanjen rečni saobraćaj omogućavaju ribama da plivaju u čistim kanalima.

Smanjeno zagađenje vazduha može da spase više života nego što pandemija može da uzme

Naučnik i profestor na Stanfordu, Maršal Burk iskoristio je podatke o emisijama u Kini kako bi izračunao koji efekat smanjeno zagađivanje može da ima po zdravlje lokalnog stanovništva. Otkrio je da efekat koji COVID-19 ima na našu okolinu potencijalno može da spasi više života nego što će uzeti. Svoj rad detaljno je opisao u postu na „G-FEED“ portalu.

Kalkulacije profesora Burka otkrile su da smanjenje štetnih emisija potencijalno mogu da doprinesu spašavanju života 77.000 hiljada kineskih stanovnika.  Burk je iskoristio podatke senzora američke vlade koji mere koncentraciju čestica PM2.5, a koji se nalaze u Šengduu, Šangaju, Guangdžou i Pekingu. Mapirao je pad zagađenja u odnosu na prethodne godine i iskoristio je te podatke da napravi teoriju o potencijalnim efekatima koje zagađenost širom zemlje ima na smrtnost.

Dva meseca smanjenog zagađenja verovatno je spasilo 4.000 života dece ispod pet godina i živote 73.000 odraslih osoba, starijih od 70 godina, u Kini. To je mnogo više od trenutnog nivoa smrtnosti koje je prouzrokovao virus – istakao je Burk.

Nalazi se vezuju isključivo za čestice PM2.5

Iako su njegove kalkulacije impresivne, Burk je objasnio da su njegovi nalazi ograničeni. Njegova tehnika uzela je u obzir čestice PM2.5, samo jednu od mnogih emisija koje doprinose zagađivanju vazduha. Pretpostavlja se da je vazduh u domovima stanovnika boljeg kvaliteta od onog spolja, što nije slučaj sa malim kućama koje koriste biomase za kuvanje i grejanje. Istakao je da bi bilo potpuno "pogrešno i budalasto hrabro" implicirati da je pandemija dobra za zdravlje, jer pobošljanje kvaliteta vazduha ne može da se meri sa kratkotrajnim i dugotrajnim negativnim efektima, koje pandemija ima po ljudsku socijalizaciju i ekonomiju.

Burk želi da istakne da je, kada se situacija stabilizuje, potrebno da se obrati pažnja na važnost kvaliteta vazduha koji dišemo. Možda će na kraju ove pandemije kriju zdravije životne sredine širom sveta.

Video: Dezinfekcija glavne autobuske stanice u Nišu

(K. B.)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • Mirjana

    17. mart 2020 | 13:37

    Da je planeta manje zagadjena i virusi bi manje mutirali. Ovako i oni moraju da se prilagodjavaju. Kako god okrenemo, ljudska civilizacija u svojoj, bahatosti, gramzivosti i sebicluku najveci je krivac. To se i sad pokazalo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA