Simbol grada koji broji 6 miliona ljudi: Kako žive vidre iz Singapura

 
 ≫ 
  • 0

Postoji i aplikacija uspomoć koje građani mogu da prijave gde su ih primetili po gradu, čime se prati njihovo kretanje

U Singapuru svaka od 10 porodica vidri ima svoje prezime i sugrađani ih jako dobro poznaju. Trenutno postoji oko 90 jedinki koje već više od dvadeset godina nazivaju užurbanu metropolu svojim domom. Ovi simpatični rečni vragolani nastanili su se u gradu od 5,6 miliona stanovnika tokom 1990-ih. Pretpostavlja se da su doplivali preko moreuza Džohor, koji razdvaja Singapur od severnog suseda, Malezije.

Singapur je u prošlosti imao ozbiljan problem sa čistoćom svojih vodotokova, sve dok nisu ušli u koštac sa tim krajem sedamdesetih godina 20. veka. Čiste vode i obilje hrane bili su pozivnica za vidre, pripadnice porodice kuna, koje su u jednom trenutku skoro u potpunosti iščezle u čitavoj oblasti. Hrane se u ribnjacima bogatim japanskim šaranom i izvrsno su se prilagodili betonskoj džungli, a svoje jazbine prave u blizini mostova ili u gradskoj botaničkoj bašti.

Foto: Printscreen/YouTube/The Jungle Diaries

Simbol grada

Građani su im mahom naklonjeni, a kada su se vidre prvi put pojavile pre više od dve decenije, nisu bili sigurni da li su oni dabrovi ili foke. Zbog toga su osnovane lokalne grupe i organizacije posvećene očuvanju singapurskih vidri, koje od tada nastoje da budu pouzdan izvor svih informacija koje se tiču ovih sisara. Dešavali su se i sporadični incidenti, pa je 2017. prijavljen slučaj da je neka vidra ugrizla petogodišnju devojčicu, dok je jedan hotel u luksuznoj četvrti otkrio da su im pojeli ribu u vrednosti od 85.000 singapurskih dolara, iliti, 54.150 evra, piše National Geographic.

No, uprkos ovim prestupima, vidre se smatraju simbolom grada i srdačno su prihvaćene. Najveći problem sa kojim se suočavaju je nedostatak životnog prostora, zbog čega mlade vidre žive i do dve godine duže sa svojim roditeljima nego što je to slučaj sa vidrama koje žive u ruralnim predelima. Postoji i aplikacija ''Otter Spotter'' uspomoć koje građani mogu da prijave gde su ih primetili po gradu, čime se prati njihovo kretanje.

Saobraćaj predstavlja ozbiljnu pretnju

Dve osnovne pretnje po vidre predstavljaju varani, rečni gušteri koji love njihovu mladunčad, kao i saobraćaj. Godišnje pet do šest jedinki biva pregaženo. Organizacije za zaštitu vidri postavljaju znakove upozorenje na mestima gde se one kreću u velikom broju, kako bi predupredili nesreće. Zanimljiv je događaj koji se odigrao 2016. na singapurskom maratonu, kada je porodica vidri utrčala na putanju kojom su se kretali maratonci. Srećom, pripadnici organizacija koje se bore za njihovo očuvanje su upozorili trkače i poslužili kao živa barijera, i tako ih zaštitili.

Među najpoznatijim porodicama vidri su Bišam i Zuk. Pripadnici porodice Bišam su ujedno i najfotografisanije jedinke i često se mogu zateći u gradskoj botaničkoj bašti. Zoolozi iz Singapura poručuju da su presrećni što ne moraju da idu daleko da bi proučavali ove ljupke vragolane, već je dovoljno da kroče na ulicu. Pored Singapura, urbane populacije vidri se u ovom delu sveta razvijaju i u malezijskoj prestonici Kuala Lumpuru, kao i na tajvanskom ostrvu Kinmenu.

Video: Da se zna, bre, ko je gazda dvorišta! Beba vidre zavela red među kokoškama

(N. I.)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA