Bez muškaraca nisu smele ni u kupovinu: Žene nekada nisu imale pravo na ove normalne stvari
O ravnopravnosti polova priča se i danas i mada još uvek postoje stvari koje se dovode u pitanje kada je reč o "slabijem" polu, nekada je život ženske osobe bio gotovo nepodnošljiv
Kroz istoriju, žene su uvek morale da se bore za osnovna prava, piše Bright Side. Pre ne više od 100 godina, ženama nije bilo omogućeno da posećuju određena mesta, bilo im je zabranjeno da rade mnoge stvari i trpele su dosta zbog polne diskriminacije. Dugo su se borile kako bi se našle u poziciji u kojoj su danas, a ovo su neke od neverovatnijih stvari koje su ženama nekada bile zabranjene:
Nisu mogle da odlaze same u kupovinu
Žene je morao da prati muškarac svaki put kada su napuštale kuću, a posebno kada idu u kupovinu. Muškarci su bili tu da ih zaštite, a ženama je bilo zabranjeno da same posećuju određena mesta.
Nošenje pantalona
U prošlosti su žene nosile isključivo suknje. Nošenje pantalona nije bilo samo društveno neprihvatljivo, već je u nekim zemljama smatrano nelegalnim. Pantalone su smatrane znakom muževnosti i pobune.
Glasanje
Muškarci su verovali da žene nisu stvorene za to da učestvuju u politici i zato nisu imale pravo da glasaju. Verovalo se čak da žene imaju lošiji mozak i da mentalno nisu sposobne da glasaju.
Nisu mogle da otvore račun u banci
Ranije žene nisu mogle da otvore račun na svoje ime. One nisu imale pravo da podignu kredit ili da imaju kreditnu karticu. Ukoliko su bile same, morao je otac da potpiše papire umesto njih.
Pridruživanje vojsci
Prilično retko se dešavalo da neka žena bude u vojsci, a na nekim mestima je to čak bilo i zabranjeno. Žene su imale pravo da se priključe kada su zaista potrebne državi, kao tokom ratova, recimo.
Služenje u poroti
Ženama nije bilo dozvoljeno da sede u poroti, osim kao optuženi ili treće lice. Smatrane su previše krhkim i saosećajnim da bi učestvovale u tako ozbiljnim slučajevima.
Nisu imale lak pristup kontraceptivnim pilulama
Sredinom dvadesetog veka kontrola rađanja je postala legalna samo u određenim mestima. Ipak, i tada je postalo legalno samo za udate žene, one koje su bile same morale su dačekaju još nekoliko godina.
Nisu imale sopstveni pasoš ako su bile udate
Jednom kada se žena uda, trebalo je da ima zajednički pasoš sa svojim mužem. Bilo je potpuno neprihvatljivo za udatu ženu da putuje van zemlje bez svog muža.
Nisu mogle da zadrže svoj posao dok su trudne
Žene su dosta patile zbog polne neravnopravnosti u prošlosti. Samo jedan primer toga jeste to da su mogle da ne dobiju posao, pa čak i da dobiju otkaz ukoliko su trudne.
U SAD je tako bilo sve do 1978. godine, kada su doneli novi zakon koji je prekinuo ovu diskriminaciju.
Nisu mogle da postanu advokati
Ženama je bilo omogućeno da studiraju prava, ali im je bilo uskraćeno pravo da rade ovaj posao i da se izjašnjavaju o slučajevima klijenata.
Video: Da li je 8. mart levičarski praznik i zašto se slavi?
(B. K.)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
To muskarcine donosile takve zakone, a sad se depiliraju...
Podelite komentar
Srb IN
Zene su se do sada borile za ravnopravnost a sad se bore za prevlast
Podelite komentar
Iva
Tada je svet i bio normalan a danas zene hodaju a muskarci cuvaju decu
Podelite komentar