"Živela je brzo i umrla mlada": Astronomi otkrili mrtvu džinovsku galaksiju
Ultramasivna čudovišna galaksija koja potiče iz ranih dana svemira "živela je brzo i umrla mlada", kažu astronomi u novoj studiji.
Galaksija XMM-2599 postojala je pre 12 biliona godina, piše „CNN“. Veoma brzo je formirala mnoštvo zvezda, a zatim i umrla, sudeći prema merenjima astronoma uzetih iz spektrografa Kek teleskopa za infracrveno istraživanje u observatoriji „W.M. Keck“ koja se nalazi u blizini vrha uspavanog vulkana Mauna Kea na Havajima.
- Pre nego što je svemir napunio dve milijarde godina, XMM-2599 je već formirao masu veću od 300 milijardi Sunca, što ga je činilo ultramasivnom galaksijom – kaže Bendžamin Forest, glavni autor studije. – Izvanredno je to da je većinu zvezda formirao u velikom naletu, kada je svemir bio star manje od milijardu godina, a zatim je postao neaktivan u trenutku kada je svemir bio star svega 1,8 milijardi godina.
Tokom svog vrhunca, galaksija je uspevala da stvori više od 1.000 zvezda godišnje, što je neverovatno visok broj u poređenju sa, recimo, našom galasijom u kojoj se stvori jedna zvezda godišnje.
- XMM-2599 je možda potomak populacije visokih, prašinastih galaksija koje formiraju zvezde u veoma ranom svemiru, a koje su nedavno otkrili novi infracrveni teleskopi – rekao je Danilo Marćesini, ko-autor studije.
Međutim, astronomi nisu sigurni kako se razvijala ova džinovska galaksija. Kada bi se uporedila sa drugim galaksijama tog tipa, sve je vrlo neobično jer bi XMM-2599 i dalje trebalo da formira nove zvezde.
- Međutim, galaksija više ne formira zvezde, možda zato što je prestala da dobija gorivo ili se uključila njena crna rupa. Naši rezultati zahtevaju promene u načinu na koji modeli isključuju stvaranje zvezda u ranim galaksijama. Uhvatili smo XMM-2599 u neaktivnoj fazi - kaže Džilijan Vilson, profesorka fizike i astronomije na Univerzitetu u Kaliforniji.
Galaksija ne može izgubiti masu, ali može jednostavno prestati da formira nove zvezde, i astronomi se pitaju šta će se dalje dešavati kao posledica ovoga.
- Kako vreme prolazi, da li bi gravitaciono polje moglo privući obližnje galaksije koje formiraju zvezde, i na taj način postati svetleći grad galaksija? – pita se Vilson.
Astronomima je dato dodatno vreme u observatorijama kako bi nastavili sa proučavanjem čudne galaksije i, nadamo se, otkrili odgovore na svoja pitanja.
- Možda će tokom narednih 11,7 milijardi godina kosmičke istorije, XMM-2599 postati centralni član jedne od najsjajnijih i najmasovnijih grupa galaksija u lokalnom svemiru – rekao je Majkl Kuper, ko-autor studije. - Alternativno, mogao bi i da nastavi da postoji u izolaciji. Ili bismo mogli da dobijemo scenario koji se nalazi između ove dve mogućnosti.
Video: Žene prvi put samostalno u svemiru
(G.S.)
Video: Pošao na posao, a završio kod majstora: Ono kad baš nemaš sreće
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
Au, kakva nagadjanja..
Podelite komentar
Mladen
12 biliona godina??
Podelite komentar
dago 1
Ma znam da imaju teorije o svemiru i znaju dosta toga al ovo bas nema smisla
Podelite komentar