U Kataru je toliko vrelo da moraju da rashlađuju i ulice

 ≫ 
  • 5

Temperature u Kataru – jednom od najtoplijih mesta na Zemlji – toliko su porasle da su vlasti postavile klimatizaciju na otvorenom, uključujući ulice i pijace.

Zemlja, u kojoj letnje temperature dosežu i do 46 stepeni Celzijusa, već je započela uvođenje klimatizacije na fudbalske stadione u okviru priprema za Svetsko prvenstvo 2022. godine - čije održavanje je pomereno na decembar zbog ekstremnih vrućina.

Ogromni rashladni uređaji su takođe postavljeni duž trotoara, pa čak i u otvorenim tržnim centrima, kako bi se omogućilo normalno funkcionisanje tokom dana.

Međutim, ovo rashlađivanje otvorenog prostora dodatno doprinosi ubrzanju začaranog kruga, jer se električna energija kojom se napajaju ovi uređaji dobija od fosilnih goriva, koji pak u atmosferu izbacuju još više ugljen-dioksida, koji izaziva klimatske promene i globalno otopljavanje.

Katar, Doha Foto: pixabay.com

Katar je inače, zemlja koja emituje najviše gasova koji izazivaju efekat staklene bašte po glavi stanovnika. Prema podacima Svetske banke, skoro tri puta više od Amerike i gotovo šest puta više od Kine. Pored toga, oko 60 odsto ukupne električne energije Katar koristi za hlađenje. Istovremeno, klimatizacija čini manje od 10 odsto potrošnje električne energije u Kini ili Indiji.

- Ako isključite klima uređaje, biće nepodnošljivo. Ne možete efikasno funkcionisati - kaže Jusef al-Hor, osnivač Zalivske organizacije za istraživanje i razvoj, za Vašington post.

U brzorastućim urbanim oblastima širom Bliskog Istoka, neki predviđaju da bi gradovi mogli postati nenastanjivi, navodi Muhamed Ajub, viši direktor istraživanja na katarskom Institutu za istraživanje životne sredine i energije.

- Govorimo o povećanju od četiri do šest stepeni Celzijusa u području koje već ima visoke temperature - dodaje Ajub.

Temperature u Kataru su već porasle za više od dva stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijska vremena, što je po međunarodnim standardima maksimum da ne bi došlo do katastrofalnih posledica.

Doha, Katar, Ujedinjeni Arapski Emiratiq Foto: Pixabay

To se, kako tvrde naučnici, dešava zbog prirode klimatskih promena koje se ne odražavaju podjednako na sve regione, kao i zbog nagle izgradnje koja dodatno utiče na klimu u glavnom gradu, Dohi.

Temperature tokom noći u letnjim mesecima retko kada padaju ispod 32 stepena Celzijusa. U toplotnom talasu koji je zahvatio Katar jula 2010. godine, temperature su dostizale nivo od 50,4 stepena Celzijusa.

Nemačka televizija je izveštavala o stotinama navodnih smrtnih slučajeva među stranim radnicima u Kataru poslednjih godina, što je podstaklo nova ograničenja rada na otvorenom.

Prošlog meseca, kada je Doha bila domaćin Svetskog prvenstva u atletici, maratonska trka za žene je održana u ponoć, a na punktovima su deljeni sunđeri natopljeni u ledenu vodu. Osoblja za pružanje prve pomoći bilo je više nego učesnica trke, a neke takmičarke su morali da odvode u invalidskim kolicima.

Klimatolog Zeke Hausfater napominje da je Katar jedno od područja koje se, pored Arktika,  najbrže zagreva. Na osnovu ovih promena ostatak sveta može da vidi šta ga očekuje ukoliko ne preduzme akcije za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte, naglašava Hausfat.

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Pošao na posao, a završio kod majstora: Ono kad baš nemaš sreće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • nikolas

    20. oktobar 2019 | 07:49

    KAD IZADJETE IZ AVIONA I NEUDJETE U TERMINAL I TO KROZ PROLAZ IMATE UTISAK DA STE U RERNI !!! SVE JE DIVNO ALI ZIVETI 24CASA POD KLIMOM JE STRAHOTA ZA NAS IZ EVROPE!!!

  • q

    20. oktobar 2019 | 09:46

    Đaba im njihovo bogastvo . Trebamo da budemo srećni da živimo u naj lepšem delu Evrope.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA