Lepra potekla iz Evrope, a ne iz Azije: Guba se iz Engleske proširila po svetu, donele je veverice
Na Zapadu se lepra ili guba, kožna infektivna bolest, po pravilu doživljava kao starozavetna, nešto što zvuči kao deo stvarnosti iz antičkog doba, u najboljem slučaju nešto iz Srednjeg veka.
Međutim, godišnje se od lepre i danas u celom svetu leči po oko pola milliona ljudi, prema podacima iz 2015. godine. Čak se u proseku 200 slučajeva godišnje zabeleži u SAD-u.
Tako, recimo, epizode serije "Doktor Haus" u kojima se javljaju slučajevi lepre nisu posledica rediteljeve kreativne razigranosti. Bolest sa simptomima poput lepre je još 460. pre nove ere opisivao Hipokrat, odatle i ime bolesti kao one od koje je "koža ljuskava". U Kini se bolest s takvim simptomima opisuje u tekstovima koji datiraju između 266. i 246. pre nove ere.
Što se tiče ostataka, najstariji ljudski kosturi s deformacijama kakve bi se očekivale kod obolelih od lepre potiču još iz 2000. godine pre nove ere iz Harape u Pakistanu i Balathala u Indiji.
Niz ovakvih podataka o bakterijama Mycobacterium lepromatosis i Mycobacterium leprae doveli su do uverenja da se lepra izvorno razvila ili u Aziji ili na Bliskom istoku. Rezultati istraživanja objavljenog u časopisu "PLOS Pathogens" otkrili su, pak, da najstariji oblik lepre koji je do danas poznat potiče iz Evrope između 415. i 545. godine, i to iz Eseksa u Engleskoj.
Naučnici su zaključili i da guba u Evropi postoji nekoliko hiljada godina i to u najboljem slučaju, te da se u tom slučaju lepra zapravo iz Evrope proširila svetom, tako i na Bliski istok i u Aziju, a ne obrnuto kako se do sada smatralo. Istraživanje je obuhvatalo 90 ljudskih kostura s leproznim deformacijama iz Evrope koji su poticali od ljudi umrlih između 400. i 1400. godine.
Do tada je medicina poznavala samo jednu, eventualno dve vrste koje su bile prisutne u Evropi. Sada ih, međutim, poznaje mnoštvo, a najstariji od njih isti je kao onaj koji je danas prisutan kod veverice.
Naučnici u svakom slučaju smatraju da je lako moguće da je lepra u Veliku Britaniju došla trgovinom veveričjeg krzna. U obe Amerike, pak, lepra se povremeno može naći kod armadila. Kod ovih sisavaca to je definitivno posledica prelaska zaraze s čoveka na životinju.
U Engleskoj i Velsu je od 2001. do 2010. godine otkriveno 129 slučajeva lepre i svi su izlečeni. Lepra je najprisutnija u Indiji, Angoli, Nepalu, Madagaskaru i Brazilu. Slede Tanzanija, zemlje Zapadne Afrike u kojima su tokom 90-ih i početkom 21. veka divljali brutalni ratovi, Niger, Kamerun, Kongo, Papua Nova Gvineja.
(Telegraf.rs/Express.hr)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.