Sve o keltskom krstu, zbog kog su Grobari ponovo drastično kažnjeni u Evropi
Fudbalski klub Partizan kažnjen je sa dve utakmice igranja pred praznim tribinama u evropskim takmičanjima zbog ispada navijača na meču trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope protiv turske Malatije u Beogradu. Crno-beli iz Humske kažnjeni su zbog vređanja Mičela Donalda, bivšeg kapitena Crvene zvezde koji sada brani boje kluba sa kojim se srpski predstavnik bori za plasman u plej-of drugog po jačini evropskog takmičenja, dok je drugi razlog isticanje takozvanog keltskog krsta, što su posmatrači iz UEFA takođe okarakterisali kao neprimereno i rasističko ponašanje.
Navijači Partizana, kao i mnoge evropske navijačke grupe često na utakmicama iznose platna ili zastave sa ovim simbolom, stoga čudi što je ovog puta ušao u "analizu" UEFA posmatrača. Pozabavili smo se istorijom ovog znaka, koji danas najčešće koriste navijači.
ŠTA JE KELTSKI KRST?
Krst koji se sastoji od kombinacije krsta i kruga tradicionalno se vezuje sa takozvanim keltskim hrišćanstvom, koje se razvilo u Velikoj Britaniji u ranom srednjem veku, u takozvanom Mračnom dobu, kada su presečene veze sa Rimom i drugim hrišćanskim središtima.
Posebno je bio zastupljen u regionima koji su evangelizovali irski misionari, od 9. do 12. veka.
Ovakav oblik krsta urezivan je i u mnogim umetničkim delima u Irskoj i Škotskoj.
Tek u 20. veku postaje simbol koji se ponekad povezuje za savremene rasističke i neofašističke organizacije, što je dovelo do njegove zabrane u nekoliko evropskih država.
DOVODI SE U VEZU SA SVETIM PARTIKOM, NAJZNAČAJNIJIM IRSKIM SVECEM
Iako se na nekim mestima može pročitati da je keltski krst paganski simbol, jedna od najpoznatijih legendi ga dovodi u direktnu vezu sa Svetim Patrikom, zaštitnikom Irske i njihovim najznačajnijim svecem. Naime, smatra se da je Sv. Patrik upotrebio krst koji je do tada bio izjednačavan sa boginjom Meseca, upravo kako bi preobratio pagane u hrišćane. Drugim rečima, na vrlo mudar način je iskoristio nešto što se smatralo paganskim simbolom, a upotrebom poznatog simbola uspeo da ljudima približi hrišćanstvo ne stvorivši u njima otpor i nerazumevanje.
Keltski krst, navodi se, u čoveku budi neutoljivu težnju za znanjem, razvojem, kao i postizanjem savršenog balansa.
SIMBOLIKA KELTSKOG KRSTA
Generalno gledano, svaki krst slavi pobedu života, u prvi plan stavlja čovekovu nadu i veru, ali istovremeno pokazuje i njegovu težnju da uđe u dublje razumevanje mističnog, da dokuči nedokučivo, da razreši misteriju života.
Keltski krst svojom jednostavnošću, ali i svojim savršenim linijama oslikava upravo tu čežnju i pokazuje koliko smo zaista otvoreni za nesmetano primanje kosmičke energije, pisao je ranije portal "Simboli.rs", pozivajući se na stručnjake iz ove oblasti.
U njegovom centru se jasno stapaju prošlost i budućnost, nebesko i zemaljsko, a svaki njegov krak možemo upotrebiti na putu ka postizanju stanja takozvane "više mudrosti", one koja ne poznaje granice, a objedinjuje energiju svih elemenata.
Često se za ovaj krst može čuti da predstavlja most ka večnosti. Večnost je, u ovom slučaju, direktno povezana sa dopuštanjem rasta na svim poljima. Drugim rečima: duša, um, srce i telo moraju raditi kao savršen mehanizam. Ako bismo vazduh poistovetili sa našim mentalnim, vodu sa našim emotivnim, zemlju sa našim materijalnim, a vatru sa našim aktivnim - onda bismo dobili mnogo jasniji pogled na silu koja sve to vezuje u jedan savršen oblik. Keltski krst u tom smislu jasno asocira na svojevrstan kompas, i može poslužiti kao naš siguran vodič ka još neistraženim stranama sveta. Sa njim smo, jednostavno rečeno, otvoreni za sve - prepreke posmatramo kao nove mogućnosti, strah zamenjujemo verom, a našim najsitnijim akcijama dajemo jedan dublji smisao.
OD 20. VEKA VEZUJE SE ZA NACISTE
Keltski krst od 20. veka poprima sasvim drugačija značenja od prvobitnog. Krst sa krugom, naime, bio je jedan od najpopularnijih simbola koje pojedinci i organizacije koriste za predstavljanje belačkog nacionalizma i nadmoći bele rase, poput organizacija "White pride".
Keltski krst se svojevremeno nalazio na obeležjima Trećeg Rajha, a u nacističke svrhe koristili su ga i norveški šovinisti i nacisti tokom Drugog svetskog rata.
Od sredine prošlog veka, ono što se ranije smatralo keltskim krstom i pojedinim pozitivnim simbolima koje je sa sobom nosio, uglavnom se odnosi na rasiste, šoviniste i neonaciste.
Često se dešava da zvanično budu zabranjene aktivnosti pojedinaca, političkih partija ili ostalih organizacija koje predstavljaju ovaj simbol.
UEFA je takođe taj krst označila neprihvatljivim na sportskim borilištima.
ZBOG KELTSKOG KRSTA KAŽNJEN I DINAMO
Fudbaleri hrvatskog Dinama takođe su bili na meti UEFA zbog ovog simbola koji je bio istaknut na tribinama za vreme prošlosezonskog meča osmine finala Lige Evrope između zagrebačkog kluba i portugalske Benfike.
Kako su tada pisali hrvatski mediji, navijači Dinama su na utakmici istakli zastavu "Blue lions" (Plavi lavovi), na kojoj je umesto slova "O" nacrtan keltski krst koji se tokom dvadesetog veka koristio kao simbol već pomenutih rasističkih i neofašističkih organizacija.
Zbog tog poteza, Dinamo je takođe bio kažnjen sa dve utakmice igranja pred praznim tribinama, kao i novčanom kaznom.
VIDEO: Mnogi rodnoverni simboli bi mogli da se nađu na udaru UEFA/FIFA, a evo koliko slovensko rodnoverje ima veze sa rasizmom
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
...djavli vode svijet.
... smeta im krst, ej?!
Podelite komentar
Žika Živac
Kako krst i Vokri,Šalja,Prekazi?
Podelite komentar
Žika Živac
Koji su oni rasisti kad im u timu vazda bili Turci,Hrvati,Šipci i crnci
Podelite komentar