Merkur je najbliži Suncu, ali nije najtopliji: Činjenice o Sunčevom sistemu koje je malo ko znao

 ≫ 
  • 1

Odavno je jasno da je svemir ogromna i nedovoljno istražena površina sa čudnim i često neobjašnjivim pojavama. Pregršt fonemena dešava se i u našoj galaksiji, a što se tiče Sunčevog sistema, koliko god da ste upućeni i zanima vas ta oblast, sasvim sigurno je ne poznajete detaljno.

Postoje zanimljive činjenice o planetama iz Sunčevog sistema koje su mahom poznate, ali postoje i detalji koji će vas sigurno iznenaditi.

Predstavljamo vam pet zanimljivih i manje poznatih fenomena iz Sunčevog sistema.

NAJTOPLIJA PLANETA NIJE MERKUR, IAKO JE NAJBLIŽA SUNCU

Što je objekat bliži Suncu, to bi trebalo da bude topliji. Zvuči logično, zar ne? No, ne mora da znači da je takvo stanje stvari u Sunčevom sistemu. Najtoplija planeta nije Merkur koji je najbliži Suncu, već Venera, koja je odmah iza Merkura.

Razlog za ovu neobičnost je odsustvo atmosfere na Merkuru. Solarna strana planete brzo se zagreva, a tamna strana se takođe brzo hladi. Temperaturne fluktuacije se kreću od -170 do +420 stepeni Celzijusa.

Sa Venerom je mnogo komplikovanije. Planeta ima atmosferu koja ne dozvoljava da se cela površina ohladi. Zajedno sa efektom staklene bašte, bez obzira na doba dana, toplota se ravnomerno raspoređuje po površini planete, a temperatura površine je 460 stepeni.

NEPTUN ISPUŠTA VIŠE TOPLOTE NEGO ŠTO PRIMA

Neptun je najudaljenija planeta od Sunca, koja prima samo mrvice toplote.

U isto vreme, sama planeta zrači u svemir dva puta više toplote nego što prima.

Postavlja se pitanje kako je to moguće?

Neptun Neptun; Foto-ilustracija: Pixabay

Odgovor stoji u takozvanoj dijamantnoj kiši na površini Neptuna. Jako trenje takvih kiša, koje dolaze u dodir sa atmosferom, dovodi do stvaranja toplote.

PATULJASTE PLANETE

Do 2006. godine Pluton se smatrao devetom planetom Sunčevog sistema. Dugo godina Pluton su prihvatali kao zvaničnu planetu Sunčevog sistema, sve dok naučnici nisu počeli da otkrivaju nove objekte slične Plutonu. Nakon toga, termin "planeta" je dobio novu, precizniju definiciju i odlučeno je da se Plutonu dodeli klasa "patuljastih planeta".

Dakle, danas zvanično postoji pet takvih patuljaka u našem sistemu i više od 40 objekata koji imaju tendenciju da to postanu, ali još nisu dobili takvo zvanično zvanje.

JUPITER JE PROPALA ZVEZDA

Sastav "gasnog diva" poput Jupitera veoma je sličan sastavu zvezda. Veruje se da ako bi u Sunčevom sustavu bilo više "građevinskog materijala" i ako bi Jupiter mogao da dostigne znatno veću masu (oko 3 puta veću), onda bi to bilo dovoljno da pretvorimo planetu u smeđeg patuljka - vrstu zvezde.

Jupiter Crna mrlja na Jupiteru veća je od obima Zemlje; Foto: NASA

Temperatura površine smeđih patuljaka je mala: od nekoliko desetina do nekoliko stotina stepeni, a takva "zvezda" može trajati desetine milijardi godina.

VELIKA CRNA MRLJA

Velika crna mrlja predstavlja ogromnu oluju na površini Jupitera. Prečnik tačke nije konstantan, ali je znatno veći od prečnika Zemlje. Veličina crne mrlje u poslednjim decenijama se smanjuje.

No, najzanimljivije u toj priči jeste činjenica da je oluja trajala najmanje 190 godina. Postoji pretpostavka da je ona još starija - prvi put je BKP uočen 1655. godine, ali se veruje da je nakon toga uragan prestao, a zatim ponovo pomahnitao.

Brzinom vetra prilikom te oluje veća je od 500 km/h.

VIDEO: Ovi poznati veruju da je Zemlja ravna ploča: Da li su u pravu?

(Telegraf.rs/Yandex Zen.ru)

Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA