Prizor lave u obliku kupole nikog ne ostavlja ravnodušnim: Naučnici su otkrili o čemu se radi (FOTO) (VIDEO)

  • 0

Američki geološki zavod (USGS) objavio je prošle godine neverovatnu fotografiju jedne jako retke pojave - fontane lave u obliku kupole, piše "My Modern Met".

Mada je snimak ovog fascinantnog prizora objavljen tek nedavno, snimljen je 1969. godine za vreme erupcije vulkana Kilauea na Havajima koja je trajala 1.774 dana, odnosno pet godina.

Naučnici i radoznali istraživači mogli su tokom tog perioda, od 1969. do 1974. godine, sa sigurne udaljenosti da proučavaju i snimaju ovu zadivljujuću erupciju.

Prizor na snimku zapravo prikazuje ogromnu simetričnu strukturu lave. Njena prosečna visina iznosila je oko 20 metara, a bila je jedna od 12 takvih kuglastih fontana koje su se pojavile tokom prve godine erupcije. Izliv lave iz fontane u okean takođe je bio snažan, a prostirao se na području od 12 kilometara. Trajala je nekoliko dana, od 10. do 13. oktobra, pri čemu je ponekad dostizala visinu i do 70 metara.

ZBOG ČEGA JE OVA FOTOGRAFIJA TOLIKO POSEBNA? 

Snimak je vrlo specifičan jer je uhvaćena vrlo retka pojava simetrične lave u obliku kupole. Tipična fontana lave, odnosno magme koja se probila na površinu, izgleda poput gejzira.

Fontana u obliku kupole je neverovatno redak fenomen. Iako zbog ugla snimanja izgleda kao da se formirala u okeanu, ona je zapravo nastala na tlu, a pozadinski užareni "talasi" koji su vidljivi na fotografiji, prikazuju plutanje lave.

Fontana lave uglavnom nastaje kada zbog širenja plina zarobljenog u otopljenoj steni nastaje eksplozija.

(Telegraf.rs/Index.hr)

Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Više sa weba

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA