Zašto kraljica Elizabeta ima dva rođendana? Danas puni 93 godine, a veliku proslavu ima i u junu
Kraljica Elizabeta II danas puni 93 godine. Pravi rođendan najdugovečnije vladarke Engleske biće obeležen u podne u Londonu ispaljivanjem svečane topovske salve. Kraljica uglavnom ovaj dan slavi u krugu porodice.
Međutim, druge subote u junu je njen "zvanični" rođendan, koji se obeležava velikom državnom proslavom.
Ove godine velika proslava zakazana je za 8. jun, kada će kraljica proći kroz London kao deo raskošne proslave.
Kraljica Elizabeta II, kao svi monarsi pre nje, ima dva rođendana: pravi na dan kada je rođena, i poseban, koji je označen kao "zvanični" rođendan (obično druga subota u junu). Zašto? Zato što je 21. april obično hladan za pravu paradu.
Tradicija je počela 1748. godine, sa kraljem Džordžom II, koji je imao nesreću da se rodi u prohladnom novembru. Kralj je hteo veliko javno slavlje, ali novembar nije dolazio u obzir.
Pošto njegov pravi rođendan nije bio zgodan za javne svetkovine, odlučio je da ga spoji sa velikom vojnom paradom koja se održava u kasno proleće, po lepom vremenu.
Tako je ustanovljena tradicija službenih prolećnih rođendana britanskih monarha.
Sama povorka je bila deo britanske kulture već ceo vek u to vreme.
U početku je to bio isključivo vojni događaj, na kojem su pukovi pokazivali svoje zastave - ili boje - kako bi se vojnici mogli upoznati.
Međutim, kako je Džordž bio poznat kao veliki general nakon što je poveo trupe u bitku kod Detingena 1743. godine, vojna proslava činila se prikladnom prilikom za njegov rođendan.
Edvard VII, koji je takođe rođen u novembru, prvi je koji je standardizovao junsku paradu i pokrenuo tradiciju monarhijskog pregleda trupa koje su privlačile publiku.
I danas, datum zvanične proslave rođendana varira svake godine. Prvih sedam godina vladavine, Elizabeta II je zvanični rođendan održavala u četvrtak, ali je od tada prešla na subotu.
U spektakularnoj paradi učestvuje preko 1.400 vojnika, 200 konja i 400 vojnih muzičara.
Kao i svake godine, parada će krenuti iz Bakingemske palate, a zatim proći pored Vajthola (sedišta britanske vlade) i Dauning strita (premijerske rezidencije) i nazad.
Narod okupljen ispred Bakingemske palate i duž puta maše zastavama i upinje se da vidi kraljevsku kočiju. Kraljevska porodica na kraju izlazi na balkon palate i pozdravlja narod.
Preletanje aviona Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva (RAF) označava vrhunac ceremonije.
Sve u svemu, ovo je još jedan razlog zbog kojeg je dobro biti kralj.
(Telegraf.rs)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mica
Jbt.pa Ona će da živi ko kornjača s Galapagosa...300.god.
Podelite komentar
Rs
Kakve gluposti o majko sveta zive ko vampiri
Podelite komentar
Čiča
E moj Čarlse. Nikad od tebe kralj.
Podelite komentar