Notr Dam je star više od 8 vekova, a juče ga je zahvatio požar: Čuvena katedrala svake godine privlači gomilu turista, a evo šta niste znali o njoj (FOTO)
Veliki požar izbio je juče popodne u srednjovekovnoj katedrali Notr Dam u centru Pariza, a od vatre se srušio i jedan toranj na crkvi. Na društvenim mrežama su objavljeni snimci na kome se vidi kako vatrena stihija uništava delove monumentalnog zdanja. Ovaj događaj je potresao ne samo Francuze već i čitav svet, a reakcije stižu sa svih strana.
Svetski mediji su preneli stravične fotografije i snimke požara koji guta ponos Pariza, dok šokirani građani samo bespomoćno posmatraju šta se pred njihovim očima dešava.
Ova gotska katedrala odražava istaknutu ulogu Pariza kao ekonomskog i duhovnog centra u 12. veku, a njeni ožiljci iz Francuske revolucije samo podsećaju na njenu dugu vezu sa monarhijom - vezu koja je umalo dovela do njenog rušenja.
Ipak, i pored toga što na hiljade turista svakog dana prođe kroz vrata ove katedrale kako bi fotografisali šarene prozore i leteće potpore, ovo sveto odredište i dalje ima svoje tajne. A evo i 8 manje poznatih činjenica o katedrali Notr Dam.
1. Paganski grad leži ispod katedrale
Prostor na kojem se sada nalazi Notr Dam, nekada je bio galorimski grad Lutecija. Moguće je da je katedrala izgrađena na ostacima paganskog hrama. Oko 1710. godine, tokom iskopavanja otkriveni su delovi oltara posvećenog Jupiteru i drugim božanstvima.
Dodatne arhitektonske ruševine su pronađene šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, a mnoge datiraju iz drevne ere.
2. Jedna je od prvih građevina sa letećim potporama
Katedrala je jedna od najranijih građevina sa spoljnim letećim lukovima. Izgrađeni su oko glave katedrale u 12. veku kako bi pružili podršku tankim zidovima koji su sagrađeni kako bi visoka crkva imala veće prozore.
Leteće potpore su postale ikonski aspekt gotskog dizajna, iako postoji debata o tome da li je Notr Dam prva katedrala koja ih ima. Sve u svemu, postali su trend u svetoj arhitekturi.
3. 28 njenih kraljeva je izgubilo glave u Francuskoj revoluciji
Usred Francuske revolucije, 1793. godine, 28 kipova biblijskih kraljeva u katedrali je srušeno i uništeno od strane mafije. Kraljl Luj XVI je pogubljen ranije iste godine, pa je ikonografija vezana za monarhiju bila pod napadom.
Tek su 1977. godine otkivene glave 21 kralja tokom radova u podrumu francuske banke za spoljnu trgovinu. Sada su u obližnjem muzeju Kluni.
4. Kule nisu bliznakinje
Na prvi pogled dve kule Notr Dama izgledaju identično. Ipak, bliži pregled otkriva da je severni toranj nešto viši od južnog. Kao i svi delovi katedrale i kule su izgrađene tokom vremena. Kao takva katedrala je kolaž arhitektonskih trendova, a ne kulminacija vizije jedne osobe.
5. Njena zvona su jednom istopljena zbog artiljerije
Kraljevi nisu bili jedini deo Notr Dama koji je uništen tokom Francuske revolucije. Svih 20 zvona - osim ogromnog zvona po imenu Emanuel - uklonjeni su i istopljeni kako bi se napravili topovi.
Zvona su zamenjena u 19. veku, ali nisu bila toliko fino napravljena kao starije verzije i pravili su više disonantne buke prilikom zvonjave. Konačno, 2013. godine, novi ansambl zvona je povratio zvuk katedrale iz 17. veka.
6. Kipovi čudovišta su moderni dodatak
Neke od najpoznatijih fotografija Notr Dama su iz perspektive grotesnih statua. Mali broj ljudi zna da ove statue nisu bile tu do 19. veka. Dodate su između 1843. i 1864. godine tokom radikalne restauracije.
7. Orgulje Notr Dama su najveće u Francuskoj
Orgulje u ovoj katedrali uključuju 8.000 cevi (neke čak iz 18. veka) i pet klavijatura, čineći ih tako najvećim orguljama u Francuskoj.
Na samom vrhu orgulja postojala su oštećenja iz doba revolucije, kada je odstranjen i simbol cveta ljiljana (fleur-de-lis), ali je sve ovo obnovljeno 2013. godine u znak obeležavanja 850. godišnjice katedrale.
8. Svi putevi vode do Notr Dama
Uglavnom zatrpano gomilom turista, na kaldrmi ispred Notr Dama se nalazi manji, kruži znak sa osmokrakom zvezdom. Na ovom znaku su ugravirane reči "Point zéro des routes de France", a predstavlja tačku odakle su merene razdaljine od Pariza do drugih francuskih gradova.
Tamo je postavljen 1924. godine, iako je privremeno uklonjen 1960. godine tokom iskopavanja podzemene garaže. Ovi radovi su bili onemogućeni kada su radnici došli do arhitektonskih ruševina.
VIDEO: Jutro posle požara: Notr Dam žalosno zgarište
(Telegraf.rs/Tanjug/Nacionalna Geografija)
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rakas ljubomir imam preko 80 godina
Kad su srbske svetinje gorele na Kosovu i divljaci Šiptari lomili krstove,ceo zapadni katolički hrišćanski narod ni jednom osudom nije reagovao na šiptarski vandalski čin,naši manastiri i crkve su stariji isto toliko lepi i posećivati od turista,ali je jedina razlika pošto su pravoslavni i to srbski,otimajući dr neki svetinju,zapad je pokazao svu svoju divljački retoriku,da su još vandali i fašističko nastrojeni kao u doba kad su se odvojili i ostavili vekovni trag holokausta nad hrišćanima pravoslavne istočne vere.
Podelite komentar
Cika Velja
Hriscanstvo je staro 20 vekova,a crkva tek 800 godina? Gde im ode 1200 godina???
Podelite komentar