Eskobar je ubijen samo dan posle svog 44. rođendana: Pre četvrt veka neprikosnoveni kralj kokaina napravio je svoju najveću grešku (VIDEO)

 ≫ 
  • 5

Dvadeset pet godina nakon što je ubijen u obračunu sa policijom, nasleđe Pabla Eskobara u njegovom Medeljinu, gradu u kojem je vodio svoje kokainsko carstvo kombinacijom brutalnosti i dobročinstva, odbija da nestane, prenosi Hina.

Gradske vlasti nameravaju da uskoro sruše njegovu betonsku palatu, ali u četvrti koja nosi njegovo ime mnogo je onih koje je Eskobar zadužio i planiraju da mu odaju počast u nedelju popodne.

Ubijeni Pablo Eskobar Foto: Wikimedia/Steve Murphy

Eskobar je ubijen u obračunu sa policijom na krovu kuće u Medeljinu 2. decembra 1993. godine, dan nakon svoga 44. rođendana i pet meseci pošto se sedmi put pojavio na Forbsovoj listi najbogatijih na svetu.

Njegova palata na osam spratova, nazvana Monako, simbol dekadentnog izobilja kolumbijske mafije 80-ih i 90-ih godina prošlog veka, danas više nalikuje na ruševinu.

Pablo je ubijen samo dan nakon svog rođendana Foto: Profimedia/Caters News

Neskladna bela zgrada trebala bi da u februaru bude sravljena sa zemljom.

- Monako je postao antisimbol. Ne želimo da današnja deca odrastaju sanjajući da budu Pablo Eskobar kada odrastu. Rušenje je jedini način da zalečimo rane - kaže gradski zvaničnik Manuel Vilja, prenosi Hina.

DOBAR, LOŠ, ZAO

Eskobarovo zdanje najveća je turistička atrakcija bogate medeljinske četvrti El Poblado. Na njenom će mestu biti izgrađeni javni park posvećen hiljadama žrtvama kolumbijskog "narkoterorizma", brutalnih obračuna narkokartela među sobom i sa državom.

Pablo sa svojom porodicom Foto: Profimedia/Visual movies

Kolumbijsko društvo podeljeno je oko Eskobarovog nasleđa.

Angela Zuluaga jedna je od onih koji želi izbrisati trag "narkokulturi". Ona je još bila u majčinoj stomaku kada joj je Escobarov plaćenik ubio oca, sudiju koji je izdao nalog da se on uhapsi.

- Mnogo je nas koji smo propatili u vreme narkoterorizma - rekla je.

Po zvaničnim podacima, u nasilju povezanom sa drogom ubijeno je 46.612 Kolumbijaca od 1983. do 1994. godine. Na drugoj strani te kulturne podele, Eskobarova sestra Luz Maria danas posećuje njegov grob. Nije tamo sama, dolazi i mnogo turista, prenosi Hina.

Trošio je novac na brojne automobile, motore, živeo je u pravoj palati, imao je privatan zoološki vrt Foto: Profimedia/AFP

Luz Maria priznaje greške svog brata, ali protivi se rušenju njegove kuće.

- Rušenje Monaka neće uništiti Pablovo nasleđe - kaže.

Eskobara pamte i kao "kolumbijskog Robina Huda". U četvrti koja nosi njegovo ime sagradio je beskućnicima 443 kuće.

- Ja ga vidim kao drugog Boga. Prvo Bog, a onda on - kaže Maria Eugenia Kastano (44), dok pali sveću na improviziranom oltaru sa Eskobarovom slikom.

Grob Pabla Eskobara Foto: Profimedia/AFP, Wikipedia/Luka.djalovic

U obližnjem frizerskom salonu El Patron mogu da se kupe i suveniri sa Eskobarovim likom. Frizerka Jamila Zapata sažima kontradikcije Eskobarovog života.

- Pablo će vas zbuniti. Ako želite gledati njegovu dobru stranu, bio je jako dobar. Ako želite gledati lošu, bio je jako zao - rekla je ona.

UBISTVO NARKO BOSA

Bloke de Buskeda (Blok za poteru) je iz prvih suočavanja s kartelom Medeljin ostao ošamućen i oslabljen, ali je na kraju izrastao u čvrstu interventnu jedinicu, koja je na kraju i ulovila Eskobara.

Drugog decembra 1993, samo dan nakon Eskobarovog rođendana - koji je, kako u knjizi “Ubijanje Pabla” navodi autor Mark Bouden, proslavio uz marihuanu, rođendansku tortu i vino - specijalci su ga locirali u četvrti Los Olivos u Medeljinu.

Približili su se zgradi u kojoj je Pablo telefonirao sa sinom. Pripadnici Bloka su opkolili zgradu, dok su ostali upali unutra.

U panici, Pablo i jedan telohranitelj isteturali su kroz prozor sa zadnje strane na krov, gde su na njih otvorili vatru i obojica su se srušila od metaka koji su ih pogodili u glavu. Jedan metak je pogodio Pabla u desno uvo i istog trenutka bio je mrtav.

Kada je vatra prestala, pukovnik Martinez, vođa Bloka koji je gonio Eksobara tri godine, ali koji nije bio na licu mesta, čuo je preko radio-veze jednog od svojih ljudi kako viče: “Živela Kolumbija, upravo smo ubili Pabla Eskobara!”

Prema jednoj priči, Eskobar je pucao sebi u glavu kako bi izbegao hapšenje. Prema drugoj, za njega je bio koban jedan od hiljadu metaka koji su ispaljivani ka njemu.

Kada je umro, njegova porodica bila je primorana da napusti Kolumbiju zarad sigurnosti. Njegov grad Medeljin je postao bolje mesto za život, ali je Kolumbija i dalje ostala prva država po izvozu kokaina.

VIDEO Zbog njih mit o Pablu Eskobaru i dalje živi: Upoznajte neobični vrt u Kolumbiji

(Telegraf.rs)

Video: I motor ima dušu: Ekspert objasnio da li treba čekati u mestu da se motor zagreje

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • DARKO 100%

    2. decembar 2018 | 15:03

    Sukob legalne i nelegalne mafie,ubistvom Pabla nisu se resili svi problemi ,najisplativiji izvoz iz Kolumbije nije ga se bas lako odreci,mozda je samo sveden u kontrolisane tokove

  • Небитно

    2. decembar 2018 | 15:19

    ПАБЛО ЕСКОБАР је легенда над легендама

  • posmatrac

    2. decembar 2018 | 16:25

    ako se pogleda celokupan zivot Pabla Eskobara onda se dolazi do zakljucka da je prema porodici i prijateljima bio BOG i prema ostalima najveca zver,tako da je mnogo vise neprijatelja nego prijatelja,sto je i logicno,Pablo je bio ZVER!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA