Škola zaglupljuje ljude: Bogati biznismeni podelili savete mladima
Najbolji savet koji mogu da dam svakome ko želi da započne biznis jeste da zanemari ono što je učio u školi, kaže Tim Čen, jedan od osnivača i glavni izvršni direktor sajta za finansijsko savetovanje "NerdWallet".
Kako je za CNBC rekao svršeni student Univerziteta Stanford, koji je sa 800 dolara pokrenuo biznis i čija kompanija danas vredi pola milijarde, "škola vas samo zaglupljuje ako želite da stvorite uspešnu kompaniju".
- Problem je u tome što definiše mali skup parametara koji su vam potrebni da biste bili uspešni - objašnjava Čen, koji je uveren da se u obrazovanju pridaje previše značaja ispitima, umesto da se razvija sposbnost kreativnog mišljenja.
- Mislim da je to osnovni razlog što su mnogim pametnim ljudima isprali mozak, zbog čega su postali neverovatno loši u poslovanju i rešavanju problema - dodao je Čen.
On, takođe, smatra da škola može "užasno da unazadi" ljude, zato što ispiti uče studente da posmatraju uspeh crno-belo, umesto da neuspeh vide kao priliku da nešto nauče.
- Ako se posle neuspeha zapitate: "Zašto nije uspelo?", brzo ćete se popraviti - kaže Čen.
Nasuprot tome, ako započnete biznis i svaku prepreku doživljavate kao poraz (kao kada padnete na ispitu), pomislićete: "Ovo sigurno znači da sam loš u nečemu, ili da je problem nerešiv", smatra Čen.
Britanski milijarder i osnivač Grupe "Virdžin" Ričard Brenson ima slično mišljenje.
- Decu uče da polažu ispite umesto da razumeju koncepte i proširuju vidokrug - napisao je u blogu u januaru ove godine.
Milijarder Voren Bafet smatra da se "najbolje obrazovanje stiče ulaganjem u sebe, ali da to ne znači nužno koledž ili univerzitet".
Čen ipak smatra da ljudi treba da se obrazuju, kako bi naučili "mnoštvo osnovnih veština".
Uprkos pričama o milijarderima koji nisu završili školu, istina je da svršeni studenti u proseku imaju više šanse da se zaposle i više zarađuju od onih koji nisu diplomirali.
Studija iz 2017. analizirala je obrazovanje više od 11.700 američkih "lidera" - od direktora najuspešnijih kompanija do članova američkog Kongresa - i pokazala da je 94 odsto njih završilo fakultet.
(Telegraf.rs/cnbc.com )
Video: Srušio se plafon i povredio pacijente: Bizarna nezgoda u bolnici
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rat je mir! Sloboda je ropstvo!
Neznanje je moc! Napisa Dzordz Orvel davnih cetrdesetih godina u njegovom romanu 1984. Njegova teorija je realnost danasnjice.
Podelite komentar
broflovski
To i mogu da konstatuju samo bogati, isprazni,frivolni,prizemni, uskoumni biznismeni lo[eg ukusa...
Podelite komentar
Valjevac
Deca iz prvog razreda imaju sest casova,sta ce im toliko boze sacuvaj
Podelite komentar